Ana sayfa » Havayolları » Ryanair’den Lufthansa’ya verilen devlet desteğine sert tepki
ryanair

Ryanair’den Lufthansa’ya verilen devlet desteğine sert tepki

Ryanair halihazırda geniş bir bordro desteği alan Lufthansa’ya Alman Devletinin sağladığı 9 Milyar Euro’luk ek yardımı eleştirirken yardımın Lufthansa’nın Almanya havacılık pazarında tekelleşmesine yol açacağını belirtti.

Ryanair’e göre Almanya ve Fransa milli havayolu firmalarına ihtiyaç duymadıkları halde devasa devlet yardımı vererek Avrupa’daki havayolları arasındaki rekabeti zayıflatıyorlar.

Şirket Ryanair, EasyJet, BA gibi devlet tarafından desteklenmeyen havayollarının, Lufthansa ile rekabet etmesinin bu şartlarda zorlaştığını düşünüyor ve hatta Lufthansa’nın son aldığı finansal yardım ile maliyetin altında fiyatlarla satış yapmasından korkuyor.

Ryanair’in Grup CEO’su Michael O’Leary şunları ekledi:

“Lufthansa devlet yardımına bağımlı. Ne zaman bir kriz olsa, Lufthansa elini Alman hükümeti’nin cebine sokuyor. Diğer çoğu AB havayolları sadece bordro destek programlarıyla yetinirken (ki bunun için minnettarız), Lufthansa hala Alman Hükümeti’nden 9 milyar EUR, İsviçre Hükümeti’nden 1 milyar EUR, Avusturya Hükümeti’nden 800 milyon EUR ve Belçika Hükümeti’nden 500 milyon EUR talep ederek Avrupa’da mümkün olduğu kadar fazla devlet yardımı topluyor”

Lufthansa’ya yapılan yardımı AB kurallarına aykırı bulan Ryanair CEO’su O’Leary, Alman Hükümetini de eleştirdi. CEO’ya göre 2 yıl önce Air Berlin’i satın almasıyla iç pazarda neredeyse tekelleşen Lufthansa şimdi de devlet sübvansiyonuna ihtiyaç duyduğunu iddia ettiğinde, Alman hükümeti, rakipleri yardıma ihtiyaç duymadığı halde 9 Milyar Euro’luk bir çek yazıyor”

Ryanair rekabete aykırı bulduğu bu devlet yardımları nedeniyle itirazda bulunmaya hazırlanıyor.

Kaynak: Ryanair

Benzer Haberler