Ana sayfa » Aktüel » Egeli Turizmciler, Turizmde İstihdamın Geliştirilmesi İçin Çabalıyor
Egeli Turizmciler, Turizmde İstihdamın Geliştirilmesi İçin Çabalıyor

Egeli Turizmciler, Turizmde İstihdamın Geliştirilmesi İçin Çabalıyor

Egeli turizmciler, sektörünün nitelikli işgücü ihtiyacının mesleki eğitim yoluyla karşılanması yolundaki çabalarına hız veriyor. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, bölge turizminde istihdamı eğitimle geliştirmeye ve güçlendirmeye yönelik arama toplantısı düzenleyeceklerini duyurdu. İşler, toplantının konunun taraflarını ve sektör temsilcilerini bir araya getireceğini söyledi.

ETİK Mehmet İşler’in önderliğinde Egeli turizmcilerden oluşan heyet İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü yöneticileri ile toplantıda bir araya geldi. Toplantıya ETİK Yönetim Kurulu Üyeleri Bilge Durdu, İbrahim Babak, Bülent Süzer, Güner Güney, Fuat Ballıca ile ETİK İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Danışmanı Tayfur Settar Kaplan, ETİK Koordinatörü Leman Erçam ve Four Points by Sheraton İzmir İnsan Kaynakları Müdürü Özge Aldoğan da katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası Şube Müdürü Zeki Kapı ile Eğitim Hizmetleri Birimi sorumluları, kurumun yerel işgücü piyasasının ihtiyaçlarına odaklanan eğitim faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Ziyarette Meslek Fabrikası’nda yürütülen istihdam odaklı mesleki ve teknik kurslarla turizm sektörüne nitelikli işgücü kazandırılmasına yönelik projeler ele alındı. Eğitim projelerinin yaşama geçirilmesine ilişkin yöntem ve kriterler görüşüldüğü ziyarette mesleki eğitimde kurumsal işbirliği imkanları araştırıldı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün mesleki eğitim yoluyla karşılanabileceği gerçeğinden hareket ettiklerini söyledi. Mesleki eğitim konusundaki etkinlikleriyle öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası ile işbirliğini önemsediklerini belirten İşler, şu görüşleri dile getirdi:

“Çalışma ve İş Kurumu’nun (İŞKUR) nitelikli işgücü geliştirme ve istihdam garantili mesleki eğitim projelerini bu konuda tecrübe sahibi Meslek Fabrikası ve sektörümüzün işbirliğiyle hayata geçirebiliriz. 2022 yılında turizmimizin verimli geçeceğine ilişkin belirtileri, yetişmiş, nitelikli işgücü ihtiyacını göz önünde bulundurarak ara elemanların yetiştirilebileceği yoğunlaştırılmış, sıkılaştırılmış eğitim programları üzerinde çalışabiliriz.”

Sektörde istihdamı eğitim yoluyla geliştirmeye ve güçlendirmeye yönelik çabalarına hız verdiklerini anlatan Mehmet İşler, Haziran ayında gerçekleşen “İnsan Kaynakları Çalıştayı”ndan sonra önümüzdeki günlerde geniş katılımlı bir “arama toplantısı” düzenleyeceklerini duyurdu. İşler, sektör temsilcilerini ve ilgili tarafları 29 Kasım 2021 günü Alsancak’taki Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde yapılacak toplantıya katılmaya çağırdı.

Benzer Haberler