Ana sayfa » Aktüel » Bakan Ersoy: 60 ülke büyükelçisini davet ettik
Ersoy: 'Revize hedefimiz 28 milyon turist, 22 milyar dolar gelir'

Bakan Ersoy: 60 ülke büyükelçisini davet ettik

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CNN Türk’te canlı yayınlanan “Tarafsız Bölge” programında, Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı.


İşte Bakan Ersoy’un gündeme dair açıklamaları:

Tesislerimizin en azından yüzde 50’sini işletmeye almaya çalışıyoruz

Hedefimiz maksimum seviyede işletmenin tekrar işlemeye başlamasını sağlamak. Biz tesislerimizin en azından yüzde 50’sini işletmeye almaya çalışıyoruz. Bunun için gerekli yolcu tedariğinin sağlanması için uğraşıyoruz. Bu zaten yeterlidir bu sene için. Gönül ister ki yüzde 100’ü açılsın, daha fazlası açılsın. Şu koşullarda belli dolulukları yakalamak iyi bir standarttır. O zaman önümüzdeki sene daha iyi bir başlangıç yapma fırsatımız oluyor.

Avrupa’da sertifikasyon işini bu kadar düzgün ve güvenilir şekilde yapan ilk ülke Türkiye.

Bizim sadece Türk misafiri ikna etmemiz gerekmiyor, yabancı misafiri de ikna etmemiz lazım. Bağımsız, tarafsız firmalar bu açıdan önemli ama ikinci noktası şeffaflık.

Sertifika edilmiş tesislerin kapılarında ve görünen yerlerinde sertifika belgeleri bulunuyor. Her otele, konaklama tesisine, havalimanına, taşıta özel hazırlanan belgelerin üzerindeki QR kod sayesinde misafirlerin yapılan denetim raporlarına erişimi var.

60 Ülkenin Büyükelçilerini Antalya’ya Davet Ettik

Tesisler açılmaya, sertifikasyon sistemi uygulanmaya başlandı ve 19 Haziran’da bu 60 ülkenin büyükelçilerini Antalya‘ya davet ettik. Şu anda 43’ten fazlası onay verdi. Aynı şekilde bu ülkelerin Türkiye’deki yerleşik basın temsilcilerini de davet ettik.

Havalimanından başlayarak Türkiye’nin sertifikasyon sisteminin nasıl çalıştığını yerinde göstermek istiyoruz. Uçakta, tesislerde, alışveriş merkezlerinde nasıl, hastane altyapımız nasıl bunları kendileri gözlemleyip karar verecekler ve nasıl istiyorlarsa öyle raporlayacaklardır. Biz hazırız uygulamayı da yerinde canlı gösteriyoruz.

Galata Kulesi 15 Eylül’de yeni yüzüyle açılacak

Geçen hafta itibarıyla projelendirmeleri tamamlandı. Haziran ayı içinde ihaleleri bitiyor. Hedefimiz 15 Eylül. 15 Eylül’de Galata Kulesi’ni yeni yüzüyle açacağız. İçinde kafeterya, restoran, mutfak ve idari ofisler var. Böyle kullanılmaması lazım. Galata Kulesi İstanbul’un ilk orijinal meydanlarından birinde. Ceneviz Meydanı. O aslında yangın kulesi. Biz onun içini komple soyuyoruz. Kule özelliğini koruyoruz ama içindeki o bin metrekarelik kapalı alanı boşaltıp, müze haline getiriyoruz.

Ayasoyfa sürecini yönetiriz

Mahkemenin kararından sonra turizm açısından endişelenmem. Biz onun çözümünü buluruz. Onu da çok güzel yönetiriz. Turizm bir gerekçe olarak gösterilmesin. Bizim çok iyi yönetebileceğimiz bir süreç. Başarılı da oluruz. Ama şu anda yorum yapmak için erken.

Benzer Haberler