Ana sayfa » Acenta-Tur Operatörü » TUI ve Boeing 737 Max tazminatı konusunda anlaştılar
TUI, 1.8 Milyar Euroluk Sermaye Artışına Gidiyor

TUI ve Boeing 737 Max tazminatı konusunda anlaştılar

TUI Grubu bugün yaptığı açıklamayla Amerikalı uçak üreticisi Boeing ile 737 Max modelinin uçuş yasağı nedeniyle uğradığı zararın tazmini konusunda anlaştıklarını duyurdu.


Anlaşmanın finansal detayları gizli olmakla beraber TUI uğradığı zararın önemli bir kısmının tazmin edileceğini belirtti. TUI ayrıca varılan anlaşmayla daha önce vermiş olduğu 737 Max siparişleriyle ilgili de adet ve finansman konusunda değişiklik yapıldığını açıkladı.


TUI, nakit tazminatı önümüzdeki 2 yıl içinde alacak. Anlaşma gereği TUI’ni daha önce vermiş olduğu 737 Max siparişi de 61 adete düşürüldü. Uçakların teslimatı da 2 yıl içinde gerçekleşecek.


TUI Grubunun CEO’su Fritz Joussen, Boeing ile yapılan anlaşma ile ilgili şöyle konuştu:


“Boeing ile uzun zamandır devam eden ilişkimizi güçlendiren adil bir anlaşmaya vardık. Anlaşma, TUI’nin 737 Max modelinin uçuş yasağı nedeniyle uğradığı zararın önemli bir kısmını tazmin ediyor. Yeni teslimat programı bize önemli ölçüde esneklik sağladı çünkü gelecek yıllarda daha az sayıda yeni uçağa ihtiyacımız olacak. Bu filonun küçültülmesi ile ilgili planımıza yardımcı olurken, uçak yatırımları için ihtiyaç duyulan sermaye miktarını da azaltıyor.”


737 Max’ların uçuşu 2 önemli kaza nedeniyle 2019 Mart ayında dünya genelinde yasaklanmıştı. Yasak duyurulduğunda TUI’nin filosunda 15 adet faal 737 MAX modeli uçak varken 8 siparişi de 2019 yılında teslim edilmek üzere üretim aşamasındaydı.

Kaynak: TUI Group

Benzer Haberler