Ana sayfa » Oteller » Otellerdeki çocuk alanları ve spalarda yeni normal kuralları

Otellerdeki çocuk alanları ve spalarda yeni normal kuralları

Kültür ve Turizm Bakanlığı bugün duyurduğu değişiklikle Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci’ne ilişkin daha önce yayımlanan genelgeye göre açılmalarına izin verilmeyen çocuk kulübü, kreş, oyun alanı gibi otellerde çocuklara yönelik hizmet veren alanların hangi şartlarla açılacağını belirledi.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un imzasını taşıyan değişiklik kararına göre mini kulüplerin sosyal mesafe düzenlemelerine uygun olarak kapasiteleri belirlenecek ve belirlenen kapasitede çocuk, rezervasyon ile kabul edilecek. Çocukların oyun/yemek masaları, bireysel oyun alanları, varsa yatakları arası mesafe en az 1,5 metre olacak şekilde düzenlenecek.


Mini kulübe girişte, çocukların temassız ateş ölçümü yapılması gerekirken, ateşi 38 dereceden yüksek olanlar, boğaz ağrısı, burun akıntısı, konjuktivit, öksürük, iştahsızlık, kırgınlık, kas ağrıları, ciltte döküntü, karın ağrısı, kusma, ishal, nefes darlığı gibi belirtileri olan çocuklar aileleri ile irtibata geçilerek sağlık kuruluşuna yönlendirilecek.


Giriş ve çıkışlarında çocukların el hijyeni için el antiseptiği bulundurulacak. El antiseptikleri çocukların ulaşamayacakları yerlere konulacak ve personel gözetiminde çocukların kullanması sağlanacak.
Ünitelerin sık sık kapı ve pencereleri açılarak doğal havalandırması yapılacak. Bu ünitelerde klima ve vantilatör çalıştırılmayacak. Çocukların sık sık dışarı çıkması ve daha çok açık alan etkinlikleri yapmaları sağlanacak. Açık alan etkinliklerinde de sosyal mesafe kurallarına uyulacak.


Sert yüzeylerde deterjan ile temizlik sonrası 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile dezenfeksiyon yapılacak. Çamaşır suyu uygun olmayan yüzeylerde %70 oranında alkol içeren ürünlerle hijyen sağlanacak. Halı, koltuk gibi yüzeyler su ve deterjanla veya makine ile yıkamayla veya sıcak buharla temizlenecek.

Oyuncaklar için tedbirler


Oyuncaklar, hobi malzemeleri, çocuk oyun parkı donanımları sık sık su ve deterjanla temizlenecek. Sonrasında %70’lik alkol ile silinip kurutulacak. Temizlik için bulaşık makinesi de kullanılabilecek. Yüzeyi nedeniyle (pelüş, tüylü) sık temizliği ve hijyeni mümkün olmayan oyuncaklar kaldırılacak. Oyuncakların tekrar kullanılabilmesi için temizlenmesi gerektiğinden yeterli sayıda oyuncak bulundurulacak.


Bu alanlarda konusunda eğitimli personel bulundurulacak. Görevli personel tarafından çocuklar arası sosyal mesafenin korunması ve çocukların bulaş riskini artıran fiziksel faaliyetlerde bulunmamaları sağlanacak. Kulüp programları bu esasa göre düzenlenirken tuvaleti kullanan çocukların öncesinde ve sonrasında ellerini yıkaması sağlanacak ve çocukların tuvaletleri tek tek kullanmasına özen gösterilecek.


Mini kulüplerin genel temizliği ve bakımı, personeli, bünyesinde bulunan yeme-içme üniteleri, genel kullanım alanları ve diğer hususlar hakkında 2020/6 Sıra Sayılı Genelgenin ilgili hükümleri uygulanacak.


Kültür ve Turizm Bakanlığı yine bir değişiklikle daha önce ‘Sağlıklı Turizm Sertifikası’ bulunmayan tesislerde hizmete açılmasına izin verilmeyen hamam, sauna, masaj üniteleri gibi SPA ünitelerinin de İçişleri Bakanlığınca Covid-19 kapsamında normalleşme sürecine ilişkin belirlenen usul ve esaslar uyarınca faaliyette bulunacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri vb. işletmelerin, 1 Haziran’dan itibaren belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar, spor merkezleri/tesislerin 24.00’e kadar hizmet vermeye başlamasına izin verilmişti.

Kaynak: Turizm Bakanlığı

Benzer Haberler