Ana sayfa » Oteller » Zincir otellerden yeni hijyen tedbirleri

Zincir otellerden yeni hijyen tedbirleri

Koronavirüs salgını ünlü otel zincirlerinin daha sıkı temizlik ve hijyen kuralları getirmelerine neden oldu. Geçtiğimiz hafta merkezleri ABD’de bulunan 4 ünlü zincir salgının yayılmasını engellemek ve misafirlere güven aşılayabilmek için uygulamaya koydukları yeni tedbirleri açıkladılar:

İşte Hilton, Marriott, Hyatt ve Best Western tarafından açıklanan yeni hijyen tedbirleri:

Hilton Clean Stay

Geçtiğimiz Pazartesi günü açıklanan ‘Hilton Clean Stay’ isimli program grubun dünya genelinde 6.100’den fazla otelinde daha üstün hijyen ve temizlik standartları getirmeyi amaçlıyor. Programın tüm detayı henüz netleşmese de grup basın açıklamasında nelerin değişebileceğinin ipuçlarını verdi:

Hilton temizlenmiş odaların kapılarına, misafirlere güven vermesi için ‘Hilton Clean Stay’ etiketi koymayı planlıyor. Grup, kapı kolları, uzaktan kumandalar, klima kontrol, ışık açma kapama düğmeleri gibi sık dokunulan yerlerin derinlemesine dezenfekte edileceğini odalarda kağıt, kalem, rehber gibi eşyaların kaldırılacağını yada isteğe bağlı sunulacağını açıkladı.

Ayrıca fitness salonlarında sosyal mesafe temin edilecek ve ekstra dezenfeksiyon yapılacak. Genel kullanım alanlarının daha sık temizleneceği belirtilirken özellikle sık kullanılan alanlarda müşterilerin kolay ulaşabileceği tek kullanılmak dezenfekte mendilleri bulundurulacak.

Hilton teknolojinin yardımıyla temassız check in uygulamasını ön plana çıkarırken ultraviyole ışınları kullanan otomatik spreyler gibi yeni dezenfeksiyon teknolojileri de kullanacak.

Marriott Global bir temizlik komitesi oluşturdu.

7300’den fazla oteli olan Marriott grubu da Hilton gibi yeni elektrostatik püskürtme ve ultraviyole teknolojilerini, yüzeyleri ve diğer alanları dezenfekte etmek için kullanacağını açıkladı.

Grup ayrıca genel kullanım alanlarındaki ve misafir odalarındaki yüzeyleri hastane sınıfı dezenfektanlarla temizlemeyi, sosyal mesafeyi sağlayabilmek için mobilyaları azaltmayı, ön büro gibi alanlarda teması azaltmak için ekstra bölmeler koymayı planlıyor.

Çalışanların maske ve eldiven kullanacağını belirten Marriott, genel kullanım alanlarına dezenfeksiyon üniteleri, misafir odalarına ise dezenfekte mendilleri koyacak.

Gıda güvenliği konusunda da çalışanların uyması gereken kurallar için yeni bir protokol yayınlayan grup, büfeler ve oda servisi için yeni düzenlemeler yapıyor.

Hyatt temizlik sertifikası alıyor

65 ülkede 900’den fazla oteli olan Hyatt zinciri ‘Global Biorisk Danışma Konseyi (GBAC) ile  temizlik ve dezenfeksiyon konusunda bir sertifikasyon süreci yaşıyor. Eylül ayından önce tüm tesislerinde hijyenden ve ilgili protokollerden sorumlu bir yönetici bulunduracak olan grup, çalışanlarına bu konuda eğitim verecek.

Hyatt ayrıca sık kullanılan yüzeyler, misafir odaları ve ortak alanlar için hastane sınıfı dezenfektanlarla daha sık temizlik yapılacağını, gıda hijyeni için restoranlar, oda servisi gibi alanlarda yeni kuralların uygulanacağını, çalışanlar ve misafirler için kolay erişilebilir el dezenfeksiyon üniteleri bulundurulacağını açıkladı.

Grup ayrıca, çalışanların maske kullanacağını, genel alanlarda sosyal mesafeyi korumak için düzenlemeler yapılacağını ve hava kalitesini arttırmak için hava temizleme araçlarının kullanılacağını duyurdu.

Best Western’den ‘We care clean’

100’den fazla ülkede yaklaşık 4.700 oteli olan Best Western zinciri perşembe günü ‘We care clean’ ismiyle tanıttığı yeni temizlik programında misafir odalarındaki dekoratif yastıklar, not defteri, kalem gibi gereksiz eşyaların kaldırılacağını duyurdu.

Grup ayrıca temassız check in ve check out için mobil uygulamaları ön plana çıkaracak. Bir odaya check out sonrası 24 saat geçmeden başka misafir alınmayacak. Ayrıca fitness salonu ve havuz gibi genel kullanım alanlarında daha sıkı hijyen ve temizlik kuralları uygulanacak.

Best Western de diğer zincirler gibi misafirler ve çalışanlar için otel genelinde ve odalarda el dezenfeksiyon ürünleri bulunduracak.

Benzer Haberler