Ana sayfa » Oteller » Salgın, Accor’un gelirlerini % 17 düşürdü
Accor, 2022'nin İlk Yarısında 85 Yeni Otel Açtı

Salgın, Accor’un gelirlerini % 17 düşürdü

Fransız Otel Zinciri Accor, 2020 ilk çeyreğine dair finansal verilerini açıkladı. Açıklamaya göre şirketin 3 aylık gelirleri % 17 oranında düşerek 768 Milyon Euro oldu.


Grup Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan finansal tablosunda otelciler için önemli performans kriterlerinden biri olan RevPAR (müsait oda başına gelir ) gelirinin de %25,4 oranında düştüğünü açıkladı.


Koronavirüs salgını nedeniyle düşen gelir en çok Asya-Pasifik Otellerinde (%-33,7) ile kendini gösterirken onu % -23,2 ile Avrupa ve %-22,2 ile Kuzey Amerika bölgesi takip etti.


Global resesyona rağmen Accor 2020’nin ilk çeyreğinde 58 yeni otel açtı. Grubun Mart sonunda 5.085 oteli ve 746.903 oteli mevcutken şu an itibariyle bunların 3.100’den fazlası (%62) kapalı durumda.


Grubun CEO’su Sébastien Bazin şunları söyledi:


“Dünya, turizmi sektörünü derinden etkileyen benzeri görülmemiş büyük bir sağlık kriziyle karşı karşıya. Otellerimizin yaklaşık üçte ikisi şu anda kapalı ve diğerlerinin çoğu sağlık çalışanlarını ve COVID-19 ile mücadelenin ön saflarında savaşanları desteklemek için kullanılıyor.


Bugün, iki yönlü mücadele ediyoruz: hem krizi yönetmek hem de geri dönüş için hazırlanmak. Grup, mevcut durumu göğüsleyebilecek kadar güçlü bir konumda ve biz organizasyonumuzu adapte edebilmek için sert önlemler alıyoruz. ”

Kaynak: Accor

Benzer Haberler