Ana sayfa » Havayolları » United’dan sonra Delta da zarar açıkladı.
Aşı olmayan çalışanlardan 200 dolar kesinti yapacak

United’dan sonra Delta da zarar açıkladı.

Koronavirüs salgınının durma noktasına getirdiği havayolları salgının ekonomik etkilerini bilançolarında görmeye başladılar. United’ın ardından bir başka Amerikan devi Delta da bugün 2020 ilk çeyreğine dair finansal sonuçlarını açıkladı.

Havayolu, 422 Milyon Dolar vergi öncesi zarar açıklarken, ilk çeyrek cirosu da geçen senenin %17 altında kalarak 8,6 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle Delta son 5 yıl içinde ilk defa zarar açıklamış oldu.

Bir kaç gün önce bir diğer dev United Airlines da 2020 ilk çeyreğini zararla kapattığını açıklamıştı.

İkinci çeyrek için uçuş kapasitesini % 85 oranında daraltan Delta’nın 650’den fazla uçağı yerde kalacak. Şirket 37.000 çalışanını kısa süreli ücretsiz izne çıkarmayı planlıyor.

Amerikan Hükümeti’nden 3,8 Milyarlık karşılıksız yardım ve 1,6 Milyar Dolarlık düşük faizli kredi almayı planlayan havayolunun CEO’su Ed Bastian şunları söyledi:

“Bunlar, havayolu sektörü de dahil olmak üzere hepimiz için gerçekten eşi görülmemiş zamanlar. Hükümetin seyahat kısıtlamaları ve evde kal tavsiyeleri virüsün yayılmasını yavaşlatmakta etkili olurken aynı zamanda ikinci çeyrek gelir beklentimizi geçen yılın % 90 altında tutmamıza neden olacak kadar havayolu talebini etkiledi.”

Kaynak: Delta

Benzer Haberler