Ana sayfa » Turizm istatistikleri » Mayıs’ta İstanbul’a 847 yabancı ziyaretçi geldi
Ocak Ayı Turizm Geliri 1,69 Milyar Dolar Oldu

Mayıs’ta İstanbul’a 847 yabancı ziyaretçi geldi

Covid-19 salgını ile ilgili seyahat kısıtlamalarının sürdüğü ve uluslararası uçuşların durduğu Mayıs ayında İstanbul’a 847 yabancı ziyaretçi gelirken bir önceki yılın Mayıs ayına göre İstanbul’a gelen turist sayısı %99,9 azaldı.


İstanbul İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre Mayıs ayında İstanbul’a havayolu ile gelen yabancı ziyaretçi sayısı önceki aya göre 157 kişi azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre 1.012.693 kişi azaldı. Denizyolu ile gelen yolcu sayısı ise bir önceki aya göre 44 kişi artarken, bir önceki yıla göre 3.269 kişi azaldı. Mayıs ayında Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 46 yabancı ziyaretçi gelirken, en çok ziyaretçi alan havalimanı 366 kişi ile İstanbul Atatürk Havalimanı oldu. Haydarpaşa ise İstanbul’a Mayıs ayında denizyolu ile gelen 79 yabancı ziyaretçiden 39’unu ağırlayarak en çok ziyaretçi alan liman oldu.


Kurumun doluluk oranlarıyla ilgili verilerine bakıldığında ise İstanbul’da Mayıs 2020’de otel doluluk oranının bir önceki yılın aynı dönemine göre %86 azalarak %6,5 düzeyinde gerçekleştiği görülüyor. Doluluğun %2,3’ünü yabancı ziyaretçiler oluştururken %4,2’sini yerli ziyaretçiler oluşturdu.

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler