Ana sayfa » Havayolları » Covid-19 krizi, Boeing’in uçak teslimatını %78 düşürdü

Covid-19 krizi, Boeing’in uçak teslimatını %78 düşürdü

Amerikalı uçak üreticisi Boeing’den yapılan açıklamaya göre şirket 2020 yılının ikinci çeyreğinde müşterilerine 20 ticari uçak teslimatı yaptı.


Covid-19 salgını havayollarıyla beraber uçak üreticilerinin de kapasitesini fazlasıyla düşürdü. Dünyanın iki büyük uçak üreticisinden biri olan Boeing, geçen senenin ikinci çeyreğinde 90 yolcu uçağı teslimatı yaparken bu sene aynı dönemde sadece 20 uçak teslimatı yaptı. Böylelikle firmanın ticari uçak üretimi %78′ azalmış oldu.


Şirketin basın bülteniyle açıkladığı ilk aylık verilere bakıldığında ise geçen yıl 239 olan ticari uçak teslimatı %71 kayıpla bu sene 70 olarak gerçekleşti.


Boeing yöneticisi Greg Smith şunları söyledi:

”COVID-19 salgınının müşterilerimiz ve ticari uçak üretim operasyonlarımız üzerindeki etkisi ikinci çeyrek teslimat rakamlarımızda kendini gösteriyor. Müşterilerimizle teslimatların zamanı ve revizyonlarla ilgili çalışmaya devam ediyoruz. Pazarı yakından izliyor, kısa ve uzun vadeli gereksinimleri tam olarak anlamak için dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizle iletişimimizi koruyoruz.”

Boeing azalan iş hacmi nedeniyle Mayıs sonunda 6.770 çalışanla yollarını ayırmıştı.

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler