Ana sayfa » Havayolları » Singapore Airlines, 4.300 çalışanla yollarını ayırıyor

Singapore Airlines, 4.300 çalışanla yollarını ayırıyor

Singapur Havayolları (SIA) Grubu bugün, covid-19 krizi nedeniyle grup genelinde yaklaşık 4.300 çalışanla yollarını ayıracağını açıkladı.

Yeni işe alımların dondurulması ve gönüllü ayrılık planlarının devreye alınması ile karardan etkilenecek personel sayısının yaklaşık 2.400 olması bekleniyor.

Havayolu talebinin ancak 2024 yılında pandemi öncesi döneme erişeceğini tahmin eden Singapore Airlines, yıl sonuna kadar kapasitesinin yaklaşık %50’sini kullanmayı planlıyor.

Singapur’da iç hat uçuşu düzenleme imkanı olmayan havayolu diğerlerine göre nispeten daha şanssız bu nedenle Singapur Havayolları, SilkAir ve Scoot’ta yaklaşık 4.300 pozisyonu azaltması gerekiyor.

İşe alımların durdurulması ve gönüllü ayrılıklarla 1.900 çalışanı bordrosundan çıkarma imkanı bulan Singapore Airlines yaklaşık 2.400 kişiyi işten çıkaracak.

Singapur’daki sendikalarla görüşmelerin başladığı belirtilirken Singapore Airlines CEO’su Goh Choon Phong basın açıklamasında şöyle konuştu:

“Değerli ve adanmış çalışanlarımızla ayrılmak zorunda olmak, SIA’da geçirdiğim 30 yıl boyunca vermek zorunda olduğum en zor ve en acı veren karardı. Bu, etkilenecek olanların güçlü yanlarının ve yeteneklerinin bir yansıması değil, havayolu sektörünü saran eşi görülmemiş global bir krizin sonucudur.

“Önümüzdeki birkaç hafta, bazı arkadaşlarımız ve meslektaşlarımız şirketten ayrıldığı için SIA Group tarihindeki en zorlu hafta olacak. Bu süreci adil ve saygılı bir şekilde yürüteceğiz ve bu zorlu dönemde gerekli tüm desteği almalarını sağlamak için elimizden geleni yapacağız. “

Singapore Airlines’ın 2020 başında yaklaşık 17.200 çalışanı mevcuttu

Benzer Haberler