Ana sayfa » Havayolları » Ryanair, KLM’e verilen devlet desteğine ateş püskürdü
Ryanair Londra Borsası'ndan çıkıyor

Ryanair, KLM’e verilen devlet desteğine ateş püskürdü

Ryanair CEO’su Michael O’Leary KLM’e verilen 3,4 Milyar Euro’luk devlet desteğiyle ilgili bir açıklama yaparak Avrupa Komisyonu’na paketi bloke etme çağrısı yaptı.


İlgili devlet desteğini çok sert sözlerle eleştiren O’Leary açıklamasında şunları söyledi:

”Air France’ın, KLM’i satın almasından 16 yıl sonra, şimdi her bir Hollanda vatandaşı Air France-KLM’yi desteklemek için 200 Euro ödemek zorunda kalırken, her Fransız vatandaşı sadece 100 Euro sübvansiyon ödeyecek.”

”Bu, diğer AB ülkelerine mali kurallar hakkında ders vermeyi seven ancak KLM’i sübvanse etme konusunda bu kuralları kendisi ihlal eden ticaret ülkesi için kötü bir anlaşma. Bu hükümet sübvansiyonu aynı zamanda şişirilmiş Air France-KLM’deki gerekli reformları daha da geciktireceği için rekabet ve tüketici çıkarları anlamında da kötü bir haber.”


”Her Hollandalı erkek, kadın ve çocuk Air France-KLM’deki başarısızlık ve verimsizliği finanse etmek için 200 Euro’luk bu sünvansiyonu ödemek yerine Ryanair ile 5 uçuş satın alabilir. Avrupa Komisyonu’nu, Hollanda ve Fransa pazarlarında rekabeti ve tüketici seçeneklerini daha da azaltacak olan bu KLM sübvansiyonunu engellemeye çağırıyoruz.”

Ryanair daha önce de Lufthansa’ya verilen devlet desteğiyle ilgili sert tepki göstermişti.

Kaynak: Ryanair

Benzer Haberler