Ana sayfa » Havayolları » Qantas 6.000 çalışanla yollarını ayırıyor
Qantas'ın CEO'su Alan Joyce Görevi Bıraktı

Qantas 6.000 çalışanla yollarını ayırıyor

Avustralyalı havayolu Qantas yaptığı açıklamada covid-19 krizi nedeniyle en az 6.000 çalışanla yollarını ayıracağını duyurdu.


Havayolu tarafından yapılan basın açıklamasında covid-19 krizi nedeniyle şirketin ciddi oranda tasarrufa ihtiyaç duyduğunu ve bununla ilgili bazı kararlar alındığı duyuruldu.


Duyurulan tedbirler arasında şirket genelinde 6.000 çalışanla yolların ayrılması da yer alıyor. Bunların 1.450’si idari çalışanlar, 1.500’ü yer operasyonları, 1.050’si kabin ekibi, 630’u mühendislik ve teknik ekipler, 220’si ise pilotlardan oluşuyor.


Havayolu ayrıca sözleşmelerini dondurduğu özellikle uluslararası uçuşlarla ilgili 15.000 çalışan için dondurma süresini uzatıyor. Filosunu da küçültmeyi amaçlayan Qantas, 6 adet Boeing 747 uçağını emekliye ayırma kararı alırken filosundaki yaklaşık 100 uçağı da 12 ay boyunca yerde tutacak. Siparişi daha önceden verilmiş olan A321 neo ve 787-9 modellerinin teslim alınması da erteleniyor.


Avustralyalı havayolu bu tedbirlerle yaklaşık 1 Milyar Dolar tasarruf yapmayı planlıyor.

Qantas Group CEO’su Alan Joyce şunları söyledi:

”Kendimizi birkaç yıl boyunca gelirin çok daha düşük olacağı bir konuma yerleştirmemiz gerekiyor. Bu da kısa vadede daha küçük bir havayolu olmak demek. Bu yeni gerçekliğe uyum sağlamak için maalesef acı kararlar alınması gerekiyor. Bugün duyurduğumuz işten çıkarmalar da buna dahil”

Kaynak : Qantas

Benzer Haberler