Ana sayfa » Havayolları » Lufthansa’nın çeyrek zararı 1,49 Milyar Euro
Lufthansa, İtalyan ITA'dan hisse almak için resmi teklifini yaptı

Lufthansa’nın çeyrek zararı 1,49 Milyar Euro

Covid-19 krizi nedeniyle düşen hava trafiği, Alman Lufthansa’nın Nisan-Haziran arası gelirlerini % 80 düşürürken havayolu bu dönem için 1,49 Milyar Euro zarar açıkladı.


Geçtiğimiz dönemde Alman Hükümeti’nden 9 Milyar Euro’luk bir destek alan Lufthansa, havayolu trafiğinin 2024’e kadar pandemi öncesi dönemi yakalayamayacağını düşünüyor. Havayolu, maliyet önlemleri kapsamında 22.000 çalışanla yollarını ayırmayı planladığını daha önce açıklamıştı.


Filosunu da 100 uçak azaltmayı planlayan Lufthansa ikinci çeyrekte 1,7 Milyon yolcu taşırken yolcu sayısı geçen yılın % 96 gerisinde kaldı.


Şirketin CEO’su Carsten Spohr basın açıklamasında şunları söyledi:


“Global hava trafiğinde bir kriz yaşıyoruz. 2024’ten önce talebin kriz öncesi seviyelere dönmesini beklemiyoruz. Özellikle uzun mesafeli rotalarda hızlı bir iyileşme olmayacak. Tüm havacılık sektörünün yeni bir normale adapte olması gerektiğine inanıyoruz. Pandemi, sektörümüzdeki başarı ölçüsünü revize etmek için bir fırsat sunuyor: Asıl olan “ne pahasına olursa olsun büyüme” için çabalamak yerine, sürdürülebilir ve sorumlu bir şekilde değer yaratmak. “

Benzer Haberler