Ana sayfa » Havayolları » KLM Havayolları toplamda 5.000 kişi küçülecek
KLM, Ukrayna Uçuşlarını Durdurdu
Görsel @ KLM

KLM Havayolları toplamda 5.000 kişi küçülecek

Hollandalı KLM Havayolları covid-19 krizi nedeniyle düşen iş hacmi neticesinde toplam işgücünü 4.500-5.000 kişi azaltmayı planladığını açıkladı.


Kriz nedeniyle ikinci çeyrekte orjinal uçuş planının sadece % 15’ini gerçekleştirdiğini açıklayan KLM yolcu trafiğinin 2023 veya 2024 itibariyle pandemi öncesine dönmesini bekliyor.


Hollanda hükümetinden 3,4 Milyar Euro’luk finansman desteği sağlayan havayolu toplam 33.000 çalışandan oluşan kadrosunu 2021 içinde 28.000 kişiye indirmek zorunda olduğunu belirtti.


Havayolu emeklilik, gönüllü ayrılanlar ve kontratı yenilenmeyen geçici çalışanlarla birlikte halihazırda bordrosunu 4.000 kişi azaltıyor. Ancak hala yer hizmetlerinden 500, kabin ekiplerinden 300, pilotlardan 300 ve diğer iştiraklerden 400 kişiyle yolların ayrılması sözkonusu.


CEO Pieter Elbers şunları söyledi:


”Şirketimizin büyüklüğünün bu yeni realiteye göre ayarlanması konusunda son aylarda çok şey yapıldı. Ne yazık ki, KLM’nin gelecekte varlığını sürdürebilmek için kısa vadede daha fazla önlem alınması gerekiyor. Bu nedenle, bu krizden daha güçlü bir konumla çıkmak üzere yeniden yapılanma planını hazırlarken elimizden geldiğince istihdamı korumaya ve alınan kredileri olabildiğince çabuk geri ödemeye çalışıyoruz.


Son yıllarda birlikte başardığımız şeyler göz önüne alındığında KLM’nin şimdi değerli, iş arkadaşlarına veda etmek zorunda kalması inanılmaz derecede zor ve üzücü. Önümüzdeki dönem, ayrılmak zorunda kalan meslektaşlarımıza hak ettikleri şekilde veda etmek ve KLM’i yeniden yapılandırmaya ayrılacaktır.”


Air France-KLM grubu dün akşam ikinci çeyrek için 2,6 Milyar Euro zarar açıklamıştı.

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler