Ana sayfa » Havayolları » Covid-19 krizi, Air France-KLM’in gelirini % 83 düşürdü

Covid-19 krizi, Air France-KLM’in gelirini % 83 düşürdü

Air France-KLM grubu Perşembe günü covid-19 krizinin gölgesinde geçen 2020 yılı ikinci çeyreği için 2,6 Milyar Euro zarar açıklarken işgücünün önemli ölçüde azaltılması gerektiği vurgulandı.


Grup tarafından yapılan basın açıklamasında ”Faaliyet seviyeleri Nisan ve Mayıs 2020’de sıfıra yakındı. Haziran ayında ise hükümetin COVID-19’la ilgili seyahat kısıtlamalarını kademeli olarak kaldırmasıyla sadece yüzde 8’e yükselebildi.” denildi.


Air France-KLM’in ikinci çeyrek gelirleri de geçen yılın aynı dönemine göre % 83 düşerek 1,18 Milyar Euro olarak gerçekleşti.


Grup CEO’su Benjamin Smith şunları söyledi:


“İkinci çeyrek sonuçları, COVID-19 krizinin, Air France-KLM ve dünya genelindeki tüm havayolları üzerindeki benzeri görülmemiş etkisini gösteriyor. Fransız ve Hollanda hükümetlerinin olağanüstü desteği Air France-KLM’ye krizi atlatmak ve kademeli bir toparlanma sağlamak için gereken likiditeyi sağladı.”


Grup, Fransız devletinden 7 Milyar, Hollanda’dan ise 3,4 Milyar Euro finansal destek sağlamıştı.


Temmuz başında Air France yönetimi çalışan sayısının 7.580 kişi azaltılacağını açıklamıştı. KLM’in de yakın zamanda yeniden yapılanmayla ilgili planını açıklaması bekleniyor.

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler