Ana sayfa » Havayolları » KLM’e 3,4 Milyar Euro’luk kurtarma paketi
KLM'e 3,4 Milyar Euro'luk devlet desteği Görsel: KLM

KLM’e 3,4 Milyar Euro’luk kurtarma paketi

KLM, bugün yaptığı açıklamada, Hollanda hükümeti ve bankalarından 3,4 milyar Euro tutarında finansman sağladığını duyurdu.


Kovid-19 krizinin sektör üzerinde yarattığı derin ekonomik etkiyi göğüslemeye calışan havayolları devletlerin desteğiyle ayakta kalmaya çalışıyor. Bugün Hollandalı KLM’in açıkladığı kurtarma paketi ile Air France-KLM grubunun aldığı destek toplamda 10,4 Milyar Euro’ya ulaştı.


KLM, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında ”Toparlanma yönünde uzun ve zorlu süreci geçirebilmemiz için finansman paketi zorunlu idi.” denildi. Şirketin CEO’su Pieter Elbers şunları söyledi:


“KLM, Covid-19 nedeniyle eşi görülmemiş bir kriz içinde. Bu çok önemli bir adım. Bu finansman ile uçuş ağımızı tekrar şekillendirip, yeniden yapılandırma planımızı olgunlaştıracak ve finansman paketiyle ilgili diğer koşullar üzerinde çalışacağız.”


Kurtarma paketi 11 banka tarafından sağlanan ve % 90 oranında devlet tarafından garanti edilen 2.4 milyar Euro’luk bir döner kredi ve 1 milyar Euro’luk doğrudan devlet yardımını içeriyor.


Kredinin 5 yıl içerisinde geri ödenmesi gerekirken, devlet yardımının vadesi 5,5 yıl. Her ikisi için de devletin bazı koşulları oldu. Bu şartlar net olarak açıklanmış olmasa da havayolunun yaptığı basın açıklamasında personel maliyetleri, yönetimin aldığı ücretler, uçuş ağının verimliliği ve sürdürülebilirlik konularında çalışmalar yapılacağı anlaşılıyor.


Yardım paketinin hayata geçebilmesi için hem Hollanda Parlamentosunun hem de Avrupa Komisyonu’nun onayı gerekiyor. Grubun diğer havayolu Air France, Nisan sonunda Fransız hükümetinden 7 Milyar Euro’luk bir devlet desteği sağlamıştı.

Kaynak: KLM

Benzer Haberler