Ana sayfa » Havayolları » Kabin memurları belirsizliğin ortadan kalkmasını istiyor

Kabin memurları belirsizliğin ortadan kalkmasını istiyor

Hava Yolları Kabin Memurları Derneği (TASSA) yayınladığı basın açıklamasında Türk Hava Yolları ve Hava-İş Sendikası arasındaki ücret görüşmelerinin bir an evvel sonuçlandırılmasını ve belirsizliğin ortadan kaldırılmasını istedi.

Derneğin açıklamasında şöyle denildi:

Havacılık STK’ları Belirsizliğin Kaldırılmasını İstiyor.
Bilindiği üzere; Covid 19’un negatif etkisi birçok sektörde kendini gösterirken, havacılık sektörü en çok etkilenen sektörlerin başında geldi. Mevcut durum nedeniyle Türk Havayolları operasyona uzun bir süre ara vermek durumunda kalmış ve bugünlerde ise icra edilen seferler yavaş yavaş artmaktadır. Yaşanan süreçte gelir gider dengesinin gelir aleyhine bozulması nedeniyle, tedbirler alındı. Devletimiz tarafından olumsuz etkilenen sektörlerde çalışan emekçilere destek olmak için İŞKUR üzerinden Kısa Çalışma Ödeneği verildi.

Eurocontrol verilerine göre, Temmuz ayında günlük yaklaşık 13.000 uçuş olacağı öngörülmekte, bu da geçtiğimiz yılın %30’una denk gelmektedir. Ulusal ve uluslarası basında, havayolu şirketlerinde meydana gelen gelir-gider dengesizliği nedeniyle tüm dünyadaki bayrak taşıyıcı havayollarının devlet desteği aldığı ve/veya çalışanlarının ücretinde indirime gittiği veya işçi çıkardığı yönünde haberler yayınlanmaktadır. 

Dünya genelinde büyük ölçekli havayolları, çalışanlarının işine son verirken, bayrak taşıyıcımız Türk Havayolları işçi çıkarmamış ve mümkün olduğu sürece de işçi çıkarılmayacağını da ifade etmişti. 

THY A.O. ile Hava-İş ve THY Teknik A.Ş. ile Özçelik-İş sendikaları arasında uçuş operasyonunun olmadığı yeni normale uygun ücret düzenlemesi için görüşmeler yapıldığı ve Şirketlerin 2018 yılı ücretlerine dönülmesini teklif ettiği bilinmektedir.

Ağustos ayında kısa çalışma ödeneğinin uzatılmaması durumunda, THY A.O. tarafından gelir dengesizliği nedeniyle Ağustos ayı içerisinde “İşveren Ücret Desteğine” müracaat edilebilir.

“İşveren Ücret Desteğine” müracaat edilmesi durumunda:

  • Mevcut operasyonun devamını sağlayacak yeter sayıda personel çalıştırılacağını,
  • Operasyonda ihtiyaç duyulmayan personelin ücretsiz izinli gösterileceğini ve 
  • Personelin çalışmadığı günler için yalnızca 39,24 TL (damga vergisine tabi tutulacaktır.) devlet desteği alacağı anlamına gelmektedir.

Hava-İş Sendikasının, teklifinin kabulu için yalnızca bir kısım çalışanların hakedişlerinde ilave iyileştirmeler yapılmasına ilişkin THY A.O. yönetimine ön şartlar sunduğunu, sendika duyurularından ve kamuoyuna yansıyan haberlerden üzülerek takip ediyoruz. Sendikaların bu zorlu dönemde yalnızca bir kesimin değil, tüm çalışanların haklarını düşünerek hareket etmesini bekliyoruz.

2001 yılında, yolcu uçakları ile yapılan terör saldırıları ve “15 Temmuz Hain Kalkışması” sonrasında da ülkemiz havacılığı yara almış, THY A.O ve THY Teknik A.Ş’de çalışan havacılık emekçileri, işveren ve çalışan işbirliği ile bu zorlukların üstesinden gelmişti. Yine, çalışan ve işveren işbirliği ile bu zorlu durumun da üstesinden geleceğimize inanıyoruz.

Bilindiği üzere, Kısa Çalışma Ödeneği bir ay daha uzatılmıştı. Günler hızlıca geçiyor, bu ayı işveren ve sendikaların doğru kullanmasını istiyoruz. Bu nedenle tarafların hızlıca bir araya gelerek yeni normale uygun ücret düzenlemesi konusunda mutabakat sağlamalarını, her gün ne olacak diye merak ve endişe ile bekleyen üyelerimizi rahatlatmalarını bekliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Saygılarımızla…”

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler