Ana sayfa » Havayolları » IATA karamsar: Toparlanma 2024’ü bulur

IATA karamsar: Toparlanma 2024’ü bulur

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Covid-19 sonrası toparlanmanın ne kadar süreceği ile ilgili oldukça karamsar.


Sektörün genel görünümüyle ilgili Birlik tarafından yapılan son analizde IATA, hava trafiğinin pandemi öncesi döneme 2024 yılında dönebileceğini öngörüyor. Birlik daha önceki tahmininde 2023’ü işaret ediyordu.


IATA analizi, 2020 genelinde yolcu trafiğinin yaklaşık % 55 azalacağını öngörüyor. IATA Ekonomisti Brian Pearce, “Yılın ikinci yarısında umduğumuzdan daha yavaş bir toparlanma göreceğiz. Kriz öncesi iş seyahati paternlerine yönelik bir iyileşme henüz görmüyoruz. Endişemiz bunu hiç görememek” dedi.

IATA ayrıca, artan işsizlik, iş kaybetme korkusu ve seyahatle ilgili genel endişeler nedeniyle tatil seyahatlerine ilişkin tüketici güveninin nispeten zayıf olduğuna işaret ederken IATA CEO’su Alexandre de Juniac şunları söyledi:


“Gördüğümüz iyileşme ülke içi uçuşlarla ilgili. Uluslararası pazarlar büyük ölçüde kapalı. Tüketici güveni yerlerde. Ayrıca İngiltere‘nin İspanya’dan dönen tatilcileri karantinaya alma kararı da durumu olumsuz etkiliyor. Tüm bunlar daha uzun bir toparlanma süresine işaret ediyor”

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler