Ana sayfa » Havayolları » American Airlines’ta 25.000 iş risk altında

American Airlines’ta 25.000 iş risk altında

A.B.D’nin en büyük havayollarından American Airlines yaklaşık 25.000 çalışanına gönderdiği mektupta Ekim itibariyle işçi çıkarmalarının olacağını duyurdu.


Covid-19 krizi ve daralan iş hacmi nedeniyle zorlanan American Airlines ta rakibi United gibi çalışan sayısını azaltma kararı aldı. Havayolu dün yaptığı açıklamada A.B.D’deki yaklaşık 25.000 çalışana dogrudan veya sendikalar aracılığıyla olası ayrılıklarla ilgili bilgi verildiğini kaydetti.


Uygulamanın 1 Ekim itibariyle başlaması ve 2020 sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.


A.B.D’de federal hükümetten destek alan havayolları koşullar gereği Eylül sonuna kadar işçi çıkartamıyorlar. Mevcut işçi kanununa göre de firmaların minimum 60 gün önce çalışanlara çıkarılma ile ilgili bilgi vermesi gerekiyor.


Havayolu tarafından çalışanlara gönderilen mektupta yolcu gelirlerinin Haziran ayında geçen seneye göre % 80 azaldığı ve şirketin yeni gerçekliğe uyum sağlamak için küçülme zorunluluğu olduğu belirtildi.


American Airlines, Nisan ayında devletten 5.8 milyar dolar bordro desteği almış ayrıca 4.75 milyar dolar kredi başvurusu yapmıştı. Havayolunun 2019 sonu itibariyle 134.000’e yakın çalışanı var.

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler