Ana sayfa » Havayolları » American Airlines yıllar sonra zarar açıkladı

American Airlines yıllar sonra zarar açıkladı

ABD’nin ve dünyanın en büyük havayolu firmalarından American Airlines, 2020 ilk üç aylık dönem için 2,2 milyar dolar zarar açıkladı.

Firma 6 yıldan sonra ilk defa zarar açıklarken şirketin cirosu da 2019’a göre yaklaşık % 20 azalarak 8.5 Milyar Dolar olarak gerçekleşti.

Dev havayolu, koronavirüs salgını ve ilgili seyahat yasakları nedeniyle yolcu trafiğinde keskin bir düşüş yaşadı. Şirket geçen yıl üç ilk çeyrekte 185 milyon dolar kâr açıklamıştı.

ABD’de havayolu yolcu trafiği çeşitli seyahat kısıtlamaları ve evde kalın çağrıları nedeniyle yaklaşık % 95 oranında düştü. Şirketin CEO’su Doug Parker “Havayolumuz veya sektörümüz daha önce hiç bu kadar önemli bir zorlukla karşılaşmadı” dedi.

Havayolu, binlerce çalışanın ücretsiz veya kısmen ücretli izin için gönüllü olmasına rağmen, en az Eylül ayına kadar 100.000 kişilik dev işgücünün maaşlarını ödeyebilmek için federal hükümetten yardım aldı.

Şirket, nakit akışına odaklanırken, ilk çeyrek sonuna kadar 6,8 milyar dolar kullanılabilir likiditeye sahip olduğunu; devlet yardımı, krediler ve yakıt fiyatlarının düşmesinin yardımıyla ikinci çeyrek sonuna kadar 11 milyar dolar likidite beklediğini açıkladı.

Kaynak: American Airlines

Benzer Haberler