Ana sayfa » Havayolları » Airbus, otomatik pilotla kalkan uçakları test etti.
Airbus

Airbus, otomatik pilotla kalkan uçakları test etti.

Avrupalı uçak üreticisi Airbus’ın ekibi, Toulouse-Blagnac havaalanında bir test uçağı kullanarak ilk tam otomatik kalkışı gerçekleştirdi. Pilot ve mühendislerden oluşan bir test ekibi, 18 Aralık günü 10:15 civarında havalandı ve dört buçuk saatlik bir sürede toplam 8 kalkış gerçekleştirdi.

Airbus Test Pilotu Kaptan Yann Beaufils testlerle ilgili şunları söyledi “Uçak bu önemli testlerde beklendiği gibi performans gösterdi. Pistte hizalamayı tamamlarken, hava trafik kontrolünden uzaklığı beklerken otomatik pilotu devreye aldık “Gaz kollarını kalkış ayarına getirdik ve uçağı izledik. Sisteme girildiği gibi tam dönüş hızında pist merkez hattını koruyarak otomatik olarak hareket etmeye ve hızlanmaya başladı. Uçağın burnu, beklenen kalkış açısını yakalamak için otomatik olarak kalkmaya başladı ve birkaç saniye sonra havadaydık. ”

Fotoğraf:Airbus

Halihazırda, dünyadaki havalimanlarında yolcu uçakları tarafından kullanılan ILS sisteminin aksine yeni sistem sadece uçağa yerleştirilen görüntü tanıma teknolojisi ile çalışıyor.ILS sistemi havalimanında kurulu ekipmanlar gerektiriyor.

Otomatik kalkış, Airbus Otonom Taksi, Kalkış ve İniş (ATTOL) projesinde önemli bir kilometre taşıdır. Haziran 2018’de başlatılan ATTOL, otonominin uçaklar üzerindeki etkisini anlamak için Airbus tarafından test edilen teknolojik uçuş göstergelerinden biridir. Projede sonraki adımlar, 2020’nin ortalarına kadar otomatik görmeye dayalı taksi ve iniş denemelerini kapsıyor.

Benzer Haberler