Ana sayfa » Havayolları » Air France-KLM’den Malezya Havayollarına Ortaklık Teklifi
maleziya-havayolları

Air France-KLM’den Malezya Havayollarına Ortaklık Teklifi

Air France-KLM grubu, Malezya havayolları’nın % 49 hissesini satın alma teklifinde bulundu. NL Times’ın haberine göre, Malezya hükümeti zor durumda olan milli havayolu için yatırımcı arıyor.

Havayolu, 2014’te yaşadığı iki trajediden sonra finansal zorluklarla karşı karşıya: Birinci olay Hint Okyanusu üzerinde MH370 numaralı uçuşunun kaybolması ve ikincisi ise MH17 nolu uçuşun Ukrayna’da düşmesi. Boeing 737 Max krizi de tuz biber oldu.Son zamanlarda havayolunun satışı, yeniden finanse edilmesi ve hatta tamamen kapanması hükümet için seçenekler arasında yer alıyor.

Geçen sene, üç uluslararası havayolunun Malezya Havayolları’nın stratejik hissesini satın almak için teklif verdiklerini belirten bir rapor çıktı. Qatar Airways, China Southern ve Japan Airlines’ın (JAL) talip olduğu söylentileri vardı. Malezya Havayolları söylentiler hakkında yorum yapmadı.

Havacılık kaynakları, Air France-KLM’nin teklifinin Malezya’da bakım, onarım ve revizyon hizmetleri için bir merkez kurmayı içerdiğini söylüyorlar. Yine Japon Havayolu JAL’ın düşük maliyetli uçuşlar da dahil olmak üzere Malezya’yı bölgesel bir merkez haline getirmeyi teklif ettiği konuşuluyor.


Halihazırda Malaysia Airlines, JAL ile birlikte oneworld grubunda. Malaysia Airlines ayrıca JAL ile Malezya ve Japonya arasındaki uçuşları kapsayan bir ortak girişim anlaşması imzaladı. Japon havayolu, bu anlaşmanın gelecekte ABD uçuşlarını kapsayacak şekilde genişletilebileceğini söylüyor.

Air France-KLM Grubu ise SkyTeam Alliance’ın bir parçası. Güneydoğu Asya bölgesinde, SkyTeam üyeleri arasında Garuda Indonesia ve Vietnam Airlines da var. Air France-KLM teklifi kabul edilirse Malaysia Airlines oneworld grubunda kalır mı meçhul.

Farklı bir grup içinde olmakla birlikte, Malezya Havayolları’nın Air France ve KLM’nin sadakat programı ile çift taraflı bir anlaşması var. Air France / KLM’nin Flying Blue üyeleri Malaysia Airlines uçuşlarında mil kazanabiliyor ve harcayabiliyor. Malaysia Airlines’ın Enrich ödül programı üyeleri de KLM ve Air France uçuşlarında uçarken mil toplayabilir.

Malezya Başbakanı Mahathir Mohamad’ya göre, geçen yıldan bu yana yapılan görüşmelerde şimdiye kadar beş teklif alındı. Ancak Başbakan, potansiyel yatırımcıların ismini zikretmedi.

Benzer Haberler