Ana sayfa » Havayolları » Air France-KLM finansman arıyor

Air France-KLM finansman arıyor

Air France – KLM grubu bugün yaptığı açıklamada koronavirüs krizi nedeniyle doğan nakit ihtiyacı için devlet organları ve finansal kurumlar ile görüşme halinde olduğunu duyurdu.


Grup önümüzdeki bir kaç ay için uçuş kapasitesinin 2019’a göre %10 seviyelerinde olacağını açıklarken krizin başlamasından bu yana aldığı finansal tedbirleri de listeledi.


Buna göre grup belirli tip uçakları erken emekliliğe sevkederken, devlet kurumları, havalimanları ve tedarikçilerle ödemelerin ertelenmesi konusunda görüşüyor. Çalışanlarla ilgili de kısmi çalışma ve ücret indirimi uygulaması yapıldığını belirten grup ek finansman sağlanamaması durumunda 2020’nin 3. çeyreğinde likidite ihtiyacı doğacağını düşünüyor.


Bu sebeple Air France- KLM, ek finansman kaynağı sağlayabilmek için ilgili devlet organları ve finansal kurumlarla görüşme halinde. Grubun amacı Avrupa Komisyonu’nun 19 Mart’ta yayınladığı devlet yardımı ile ilgili yeni uygulamadan faydalanabilmek.


Grubun CEO’su Benjamin Smith konuyla ilgili şunları söyledi:


”Nakit ihtiyacımızı karşılayabilmek ve krizden sonra işimize devam edebilmek için Hem Fransız hem de Hollanda devlet kurumlarının yardımına ihtiyacımız var. Onlarla ve finansal ortaklarla görüşmeler sürüyor. İki ülkenin istihdamı ve ekonomileri için kilit bir oyuncu olan grubumuzu, Air France-KLM’nin geleceğini desteklemeye istekli olduklarına inanıyorum”

Benzer Haberler