Ana sayfa » Havayolları » Aeroflot’un 6 aylık zararı 786 Milyon Dolar
Sabre, Amadeus ve Travelport Aeroflot Satışlarını Durduruyor

Aeroflot’un 6 aylık zararı 786 Milyon Dolar

Rusya’nın milli havayolu Aeroflot, 2020 yılının ilk yarısına ait finansal verilerini açıkladı.


Covid-19 krizi nedeniyle yolcu sayısında geçen yılın ilk yarısına göre % 54,2 düşüş yaşayan Aeroflot, bu dönemde 12,9 Milyon yolcu taşıdı.


Geçen yıl Ocak-Haziran döneminde 4,2 Milyar Dolar gelir elden havayolu, 2020’nin ilk yarısında %52 düşüşle 2 Milyar Dolar ciroda kaldı.


Havayolu ilk altı ay için yaklaşık 786 Milyon Dolar zarar açıklarken PJSC Aeroflot’un finanstan sorumlu yöneticisi Andrey Chikhanchin basın açıklamasında şunları söyledi:

“Finansmanımızı güvence altına almak amacıyla, Aeroflot Group devletten destek talep etti. Haziran ayında sağlanan 70 milyar RUB değerindeki devlet garantisi ile beş yıl gibi uzun vadeli krediler sağladık. Bugün itibariyle, işletmeyi destekleme programlarının bir parçası olarak Aeroflot Group olarak % 2 faiz oranıyla toplam 6,7 milyar RUB tutarında bir yıllık kredi anlaşmaları yaptık. Grup 7.9 milyar RUB’lik sübvansiyon aldı ve vergi ertelemeleri için başvurdu. Bu önlemler, istihdamı korumak ve mevcut zorlukların üstesinden gelmek için gerekli olan finansal istikrarımızı destekliyor.”

Benzer Haberler