Ana sayfa » Havayolları » 18 yaş altındakiler velileri olmadan uçakla seyahat edebilecekler

18 yaş altındakiler velileri olmadan uçakla seyahat edebilecekler

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile 18 yaş altındakilerin şehir içi ve şehirler arası seyahatlerinde yanlarında veli/vasisi bulunması şartı kaldırıldı.

Genelgede şöyle denildi:

  1. 18 yaş altındaki çocuk ve gençlerimizin şehir içi ve şehirler arası seyahatlerinde yanlarında veli/vasisi bulunması şartının kaldırılması,
  2. Bu kapsamdaki çocuk ve gençlerimizin, karayolu, demiryolu, deniz veya hava yolu ile yapacakları seyahatlerin ilgili mevzuat hükümleriyle belirlenen (pandemi süreci öncesinde olduğu şekliyle) esaslar çerçevesinde yapılması,
  3. Kendi başlarına yolculuk yapacak çocuk ve gençlerimizin seyahatlerinde de toplu taşıma araçlarına yönelik İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılmış olan Genelgeler ile Koranavirüs Bilim Kurulu Rehberinde yer alan hususlara riayet edilmesi hususları düzenlenmiştir.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla 18 yaş altı gençlerin uçakla seyahatlerinde veli/vasileriyle beraber sayahat etme zorunluluğunun ortadan kalktığını duyurdu.

Şehirlerarası seyahat yasağının 1 Haziran tarihi itibariyle kaldırılmasının ardından normalleşme kapsamında 0-18 yaş aralığındaki gençler aileleriyle beraber yolculuk yapabiliyorlardı.


Konuyla ilgili bir başka paylaşımda Pegasus Airlines‘dan geldi. Şirket yaptığı açıklamada ”Yurt içine seyahat edecek 18 yaş altı misafirlerimizin; yanlarında velisi veya vasisi bulunması şartı kaldırılmıştır. 18 yaş altı misafirlerimiz, seyahat izin belgesi alınmasına da gerek olmaksızın uçuşlarımıza kabul edilecektir” denildi.

© Haber, kaynak gösterilerek ve link verilerek kısmen veya tamamen kullanılabilir.

Benzer Haberler