Ana sayfa » Avrupa » Son 7 Ülke de İngiltere’nin Kırmızı Listesinden Çıkarıldı
İngiltere 11 ülkeyi kırmızı listeden çıkardı

Son 7 Ülke de İngiltere’nin Kırmızı Listesinden Çıkarıldı

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, 1 Kasım’dan itibaren son yedi ülkenin de kırmızı listeden çıkarıldığını duyurdu.


İngiltere’nin kırmızı listesinde son kalan ülkeler Kolombiya, Venezuela, Peru, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Haiti ve Panama idi. Bakan Shapps 1 Kasım saat 04:00 ‘den itibaren bu ülkelerin listeden çıkarıldığını açıkladı.


Kırmızı listedeki ülkelerinden dönenler kişi başı 2.000 pound’dan fazla ödeyerek on gün boyunca karantinada kalmak zorundaydılar. İngiltere’de hükümet bir kaç hafta önce kırmızı listeyi 54 ülkeden sadece yediye indirmişti.

Kırmızı liste, Mayıs ayında İngiltere’nin trafik ışığı sisteminin bir parçası olarak tanıtılmasından bu yana her üç haftada bir güncellendi. Son değişiklikten sonra, 7 Ekim’de listede sadece yedi ülke kalmıştı.


Ulaştırma Bakanı Shapps ayrıca Pazartesi gününden itibaren Peru ve Uganda dahil 30’dan fazla yeni ülkenin aşılarının tanınacağını söyledi.


Kırmızı listede ülke kalmasa da İngiltere bu kategoriyi tamamen kaldırmıyor ve salgının seyrine göre gerekirse ülkeleri tekrar bu listeye almaya devam edecek.

Benzer Haberler