Ana sayfa » Avrupa » İngiltere Sinovac aşısını tanıma kararı aldı
İngiltere Sinovac aşısını tanıma kararı aldı

İngiltere Sinovac aşısını tanıma kararı aldı

Yeni karar ile Sinovac aşısı olan Türk vatandaşları da İngiltere’ye kabul edilecek

İngiltere’de hükümet ülkeye seyahat için Dünya Sağlık Örgütü’nün Acil Kullanım Listesinde bulunan aşıları tanıyacağını açıkladı.


Yeni uygulama ile Sinovac, Sinopharm Beijing ve Covaxin aşıları İngiltere tarafından kabul edilecek. Böylelikle Türkiye, BAE, Malezya ve Hindistan gibi ülkelerden İngiltere’ye seyahat kolaylaşıyor.


Şu ana kadar Türkiye’den sadece BionTech aşısı ile aşılanmış olanların girişine izi veriliyordu.


Yeni uygulama 22 Kasım saat 04:00’den itibaren geçerli olacak. Böylece tam aşılı olan ve İngiltere tarafından tanınmış bir aşıya dair sertifikası olanlar sadece varış sonrasındaki ikinci günlerinin bitiminden önce yapacakları bir yanal akış testi için ödeme yapmaları yeterli olacak.


İngiltere ayrıca 18 yaş altı ziyaretçiler için de kısıtlamaları gevşetiyor. Yine 22 Kasım’dan itibaren İngiltere’ye gelen 18 yaşından küçüklerin tamamına tam aşılı olarak muamele edilecek.


18 yaşından küçükler varış sonrası yapılacak bir test ile ülkeye giriş yapabilecekler. Eğer testleri pozitif çıkarsa ikinci bir test daha yapılacak.


İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps şunları söyledi:


”Pandemiden kurtulmaya ve uluslararası aşıları tanımaya devam ederken, bugünkü duyurular uluslararası seyahati yeniden başlatmamızın bir sonraki adımını temsil ediyor.”

Benzer Haberler