Ana sayfa » Avrupa » GDS ve OTA’lar Google’ın Cezalandırılmasını İstiyor
Google, Seyahat Sitelerinde Daha Fazla Şeffaflık İçin AB'ye Söz Verdi

GDS ve OTA’lar Google’ın Cezalandırılmasını İstiyor

GDS firmalarını ve online seyahat acentelerini temsil eden EU Travel Tech isimli birlik, Avrupa Birliği Genel Mahkemesinin teknoloji devine verilen 2,42 milyar Euroluk cezayı onaylamasının ardından Google’ın seyahat sektöründeki uygulamaları hakkında da soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.


Avrupa Birliği Genel Mahkemesi, Google’ın 2017 yılında kendi alışveriş tavsiyelerine arama sonuçlarında usulsüz avantaj sağladığı gerekçesiyle uygulanan para cezasına karşı temyiz başvurusunu reddetmişti.


EU Travel Tech,son sekiz yıldır birliğin, Avrupa Komisyonu’na Google’ın seyahat sektörüyle ilgili aramalardaki uygulamalarına ilişkin ciddi endişelerini bildirdiğini belirtti.


Birliğe göre AB Genel Mahkemesi’nin kararı, Avrupa Komisyonu’nun Google’ın seyahat konusundaki uygulamalarına ilişkin yeni bir soruşturma açmasının önünü açacak.


Birliğe göre Google’ın yalnızca alışveriş’te değil, aynı zamanda seyahatte de hakim konumunu kötüye kullandığını ve ayrımcı uygulamalarını gösteren fazlasıyla kanıt var ve Genel Mahkeme’nin kararı bir emsal oluşturacak.


EU Travel Tech Genel Sekreteri Emmanuel Mounier şunları söyledi:


”Mahkeme kararı, Google’ın kendi kendini tercih etme uygulamalarının bir anormallik olduğunu ve rekabetin zayıflamasına ve tüketici seçimi için ciddi zarar verici sonuçlara yol açtığını doğruluyor. Ancak bu, alışveriş alanını aşıyor. Avrupa Komisyonu’nu, EU Travel Tech üyelerinin şikayetlerini takip ederek ve Google’a karşı resmi davalar açarak seyahat sektörü için harekete geçmeye çağırıyoruz”

Benzer Haberler