Ana sayfa » Türkiye » Bergama’ya çok farklı ve özel bir yolculuk

Bergama’ya çok farklı ve özel bir yolculuk

“Hizmetlerimizle hayatları değiştirelim” söylemiyle yola çıkan İzmir Agora Rotary Kulübü ve Skal İzmir Kulübü’nün işbirliğiyle düzenlediği etkinlik Konak Anadolu Meslek Lisesi öğrencilerini dünya mirası Bergama’yla buluşturdu. Öğrenciler, İzmir Turist Rehberleri Odası (İZRO) Başkanı Macit Şaşzade ve Profesyonel Turist Rehberi Şerif Ersin eşliğinde UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Bergama’yı tanıma olanağı buldu.

Skal İzmir Kulübü Başkanı Güner Güney, İzmir Agora Rotary Kulübü Başkanı Mahir Çam ile birlikte imza attıkları etkinlikte Kuzey Ege’nin incisi Bergama’ya, çok farklı ve özel bir yolculuğa eşlik ettiklerini söyledi. Tarihe tanıklık etmenin huzuru, heyecanı ve mutluluğu içinde, yazar Ahmet Ümit’in yazdığı “Kayıp Tanrılar Ülkesi” adlı kitabın konusunu ve betimlemesini Akropolis ve Asklepion’da derinlemesine hissettiklerini ve yaşadıklarını anlatan Güney, şu bilgileri verdi:

“UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Bergama’ya yaptığımız bu yolculukta güzel bir edebiyat turunu, tarihin derinliklerini İzmir Skal Kulübü, İzmir Agora Rotary Kulübü, Vispo Travel, İzmir Turist Rehberleri Odası, Radisson İzmir Aliağa, Yapı Kredi Yayınları ve Konak Anadolu Meslek Lisesi öğrencileri ve öğretmenleriyle birlikte keşfettik ve yolda öğrendik. Yolculuğumuza eşlik eden dostlarımıza ve geleceğimizin mirası çocuklarımıza teşekkür ediyoruz..”

Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerine ait katmanların yer aldığı Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı’nın 2014 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Listesi’ne girdiğini anımsatan Güner Güney, turizmin bu önemli değerinin tanıtılmasının önemine değindi. Bergama gezisinde Skal İzmir Kulübü yönetim kurulu üyeleri Aydın Tokbaş, Bülent Tercan, Mine Güneş Kaya ve Murat Tolga Akın ile birlikte yol aldıklarını anlatan Güney, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu büyük ve özel projede emeği geçen İzmir Skal Kulübü Geçmiş Dönem Başkanı ve USDF Genel Sekreteri Emre Gezgin’e, İzmir Agora Rotary Kulübü Başkanı Mahir Çam’a, İzmir Turist Rehberleri Odası (İZRO) Başkanı Macit Şaşzade’ye, Profesyonel Turist Rehberi Şerif Ersin’e, Radisson İzmir Aliağa Genel Müdürü Ertuğrul Uzak’a, İzmir Radisson Hotel Group Satış ve Pazarlama Direktörü Gözde Kaydırak’a teşekkür ediyoruz. Bu sinerjinin dalga dalga yayılmasını diliyoruz.”

Benzer Haberler