Alman Condor Havayolları'nın satışı tamamlandı

Alman Condor Havayolları’nın satışı tamamlandı

Londra merkezli varlık yöneticisi Attestor, planlandığı gibi Alman charter havayolu Condor’un yüzde 51 hissesini satın aldı.


İşlem, hem anti-tröst yetkilileri hem de AB Komisyonu tarafından onaylandı. İşlemin onaylanması ile Attestor’un Condor’a 200 milyon Euroluk öz sermaye yatırımının önü açıldı.


Attestor, ayrıca hava yolunun filosunu modernize etmek için 250 milyon Euro ek finansman sağlayacak. Kalan yüzde 49 hisse Almanya Federal hükümeti ve Hessen eyaleti adına SG Luftfahrtgesellschaft’ta kalacak.


Bağlı olduğu Thomas Cook Group’un iflasından dolayı zor durumda kalan Condor daha sonra Polonyalı LOT havayolları tarafından satın alınmak üzereyken LOT’un vazgeçmesiyle yine belirsizliğe sürüklenmişti. Geçen Mayıs ayında Attestor’un havayolunu satın alacağı duyuruldu.

65 yıllık geçmişi olan havayolu, yaşadığı krizlerden önce dünya genelinde 126 destinasyona tatil amaçlı uçuşlar düzenliyordu.


Condor CEO’su Ralf Teckentrup, şunları söyledi:


“Condor’un geleceği bugün başlıyor: Attestor, Condor ve Condor Technik’teki 4.050 çalışanın tamamını elinde tutmakla kalmayacak, aynı zamanda şirketin finansal yönünü de belirleyecek güçlü bir çoğunluk hissedarı olacak”


”Condor, taze öz sermaye ile uçuş operasyonlarını hızlandırmak ve artan talebi karşılamak için güçlü bir finansal konumda. Ayrıca uzun mesafe filomuzun modernizasyonu gibi projelere de konsantre olabileceğiz. Tüm çalışanlar adına, bize duydukları güven için Attestor’a ve arkamızda bu kadar güçlü bir şekilde duran politikacılara, ortaklarımıza ve müşterilerimize özel teşekkürlerimi sunuyorum.”


Attestor’da Özel Yatırımlar Başkanı Friedrich Andreae şunları ekledi:


“Artık anti-tröst ve devlet yardımı onayı verildiğine göre, Condor tekrar tüm enerjisini başarılı bir geleceğe uçmak için kullanabilir. Biz Attestor olarak Condor gibi gururlu bir havayoluna bu yolculukta eşlik etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Güçlü markaya, rekabetçi iş modeline ve cazip turistik seyahat segmentine inanıyoruz. Her şeyden önce, Condor’un arkasındaki güçlü ekibe inanıyoruz. Bu nedenle şirkete önemli yatırımlar yapıyoruz. ”

Benzer Haberler