İngiltere, aşıları tam olan A.B ve A.B.D'li yolculara kapılarını açıyor

İngiltere, aşıları tam olan A.B ve A.B.D’li yolculara kapılarını açıyor

İngiltere, 2 Ağustos’tan itibaren aşıları tam olan Avrupa Birliği ve A.B.D ‘li yolculara kapılarını açıyor.


Kararı İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Bakan, aşıları tam olan A.B.D ve Avrupa Birliği vatandaşlarının turuncu listedeki ülkelerde bile olsalar karantina uygulamasına tabi olmadan 2 Ağustos’tan itibaren ülkeye giriş yapabileceklerini duyurdu.


Bu yolcuların yine de varıştan önce ve ülkeye gelişten sonraki 2. günde test yaptırmaları gerekecek. Karantina muafiyeti, Avrupa İlaç Ajansı ( EMA ) veya Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi ( FDA ) tarafından onaylanmış aşı ile tam doz aşılanmış yolcuları kapsıyor.


Kararın pratikte A.B.D’li turistler için çok etkili olması beklenmiyor. Zira A.B.D geçen Pazartesi uluslararası seyahat yasağının devam ettiğini duyurmuştu.


Fransa bu kuralın dışında bırakıldı. Fransa’dan ülkeye dönenler yine 10 günlük karantina uygulamasına tabi olacaklar. Yine Bulgaristan, Hırvatistan, İzlanda ve Malta zaten İngiltere’nin yeşil listesinde oldukları için karantina uygulamasına tabi değillerdi.


Bakan Shapps ayrıca geçen yıl Temmuz ayından bu yana devam eden uluslararası kruvaziyer yasağının da 2 Ağustos’tan itibaren kalktığını duyurdu.


İngiltere’de Mayıs’tan bu yana sadece iç sularda cruise yolculuklarına izin veriliyordu.

Benzer Haberler