Yunanistan'ın turizm geliri açıklandı

Yunanistan, Türkiye’ye yönelik uçuş yasağını kaldırdı

Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği, Yunanistan’ın ülkemize yönelik seyahat kısıtlamalarını bugün (5 Ağustos) itibarıyla büyük ölçüde kaldırdığını duyurdu.


Büyükelçiliğin açıklamasına göre vatandaşlarımızın Yunanistan’a havayoluyla seyahatlerinde herhangi bir kısıtlama uygulanmıyor.


Ancak İpsala-Kipi ve Pazarkule-Kastanies hudut kapılarından Yunanistan’a giriş yapabilecek kişi sayısı, TIR şoförleri haricinde, her bir kapı için haftada azami 1500 olarak sınırlandırıldı.


Türk limanları ile Ege adaları arasında tarifeli deniz seferlerine yönelik kısıtlamalar ise devam ediyor. Türkiye’deki limanlardan çıkacak özel gezi teknelerinin ise, yolcusuz olmak kaydıyla ve yalnızca mürettebatıyla Yunan limanlarına girişine müsaade ediliyor.


Yunanistan’a seyahat edecek vatandaşlarımız için geçerli diğer kurallar ise şunlar:


a)Seyahat öncesinde www.travel.gov.gr internet sitesi üzerinden Passenger Locator Form (PLF-Yolcu Tespit Formu) doldurulması ve


b)COVID-19 aşı sertifikası (ikinci dozdan itibaren en az 14 gün geçmiş olması gerekmektedir) veya


c)Son 72 saat içinde yapılmış PCR test sonucu veya


d)Son 48 saat içinde yapılmış hızlı antijen test sonucu veya v- PCR/antijen test sonucu pozitif olan kişilere bulaş tespitinden 30 gün sonra verilen COVID-19 hastalık sertifikası (Bu belge veriliş tarihinden itibaren 180 gün geçerlidir) ibrazı zorunludur.

Aşı sertifikası veya test sonuçlarının yetkili bir sağlık kuruluşu tarafından, kişilerin pasaportta kayıtlı kimlik bilgilerini de içerecek şekilde hazırlanması gerekmekte olup, Yunanca, İngilizce, Fransızca Almanca, İtalyanca, İspanyolca veya Rusça dillerindeki belgeler kabul edilmektedir. Sözkonusu belgelerin baskısı alınarak veya AB normlarına uygun olarak dijital ortamda (örneğin; barkodlu PDF formatında) ibraz edilebilmektedir.

Benzer Haberler