Ana sayfa » Türkiye » ‘Türkiye’de Turizm Sektörü 10 Yılda 117 Milyar Dolara Ulaşabilir’
'Türkiye'de Turizm Sektörü 10 Yılda 117 Milyar Dolara Ulaşabilir'

‘Türkiye’de Turizm Sektörü 10 Yılda 117 Milyar Dolara Ulaşabilir’

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin son araştırması Türkiye’nin Turizm ekonomisinin önümüzdeki on yıl içinde yıllık ortalama %5,5 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor.


Bu oran, %2,5 olan ülke ekonomisinin yıllık büyüme oranının iki katından fazla.


Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nin ( WTTC ) tahminine göre 2032 yılına kadar sektörün Türkiye ekonomisine katkısı, toplam ekonominin %11’ini oluşturacak şekilde 117 Milyar Dolara ulaşabilir.


Sektörün ayrıca önümüzdeki on yılda 716.000’den fazla yeni istihdam yaratması bekleniyor.


Bu yıl sonuna kadar sektörün GSYİH’ya katkısının %15,5 artarak yaklaşık 607 milyar TL’ye (68,5 milyar ABD Doları) ulaşması ve ülke ekonomisinin %8,3’ünü oluşturması, sektördeki istihdamın ise 2,5 milyona ulaşarak %4 artması bekleniyor.


WTTC’nin partneri ForwardKeys’in en son uçuş rezervasyonu verileri, bu yıl yaz sezonunda Türkiye’nin, İstanbul, Antalya, Bodrum ve Dalaman gibi popüler destinasyonlarıyla Avrupa‘nın dördüncü büyük tatil ülkesi olacağını gösteriyor.


WTTC CEO’su Julia Simpson şunları söyledi:


“Türkiye’nin Seyahat ve Turizm sektörü için gelecek parlak görünüyor, GSYİH’ye katkısı önümüzdeki 10 yıl boyunca ulusal ekonomiyi geride bırakacak ve neredeyse 750.000 yeni istihdam yaratacak.

“Ortağımız ForwardKeys’den alınan uçuş rezervasyonu verileri, bu popüler destinasyonun yoğun bir yaz sezonunun keyfini çıkarmaya hazır olduğunu açıkça gösteriyor.

Pandemiden önce Türkiye ekonomisi uluslararası turizme büyük ölçüde bağımlıydı, bu nedenle toparlanması hem ekonomi hem de istihdam için kritik önem taşıyor”

Benzer Haberler