Ana sayfa » Türkiye » Trabzon’un Hedefi Sağlık Turizminde İlk 5 Kent Arasına Girmek
Trabzon'un Hedefi Sağlık Turizminde İlk 5 Kent Arasına Girmek

Trabzon’un Hedefi Sağlık Turizminde İlk 5 Kent Arasına Girmek

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından düzenlenen Trabzon Sağlık Turizmi Vizyon Toplantısı, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu başkanlığında kamu ve özel sektör sağlık kuruluşu ile sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Vali Ustaoğlu, Trabzon’u 2022 yılının ilk 11 ayında 700 bin turistin ziyaret ettiğini belirterek, “Şehrimizin bu potansiyelini yılın 365 gününe yayarak turizmde çeşitliliği artırmak istiyoruz. Katma değeri yüksek olan gastronomi ve sağlık turizmine ayrıca önem veriyoruz” dedi. TTSO Başkanı Erkut Çelebi de dünyada 100 milyar dolara ulaşan sağlık turizmi pazarından Trabzon’un da pay almasını istediklerini belirterek, “Amacımız Türkiye’de sağlık turizminde ilk 5 şehir arasına girmektir” diye konuştu.

TTSO tarafından düzenlenen Trabzon Sağlık Turizmi Vizyon Toplantısı’na Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, TTSO Başkanı Erkut Çelebi, TTSO Yönetim Kurulu ve meclis üyeleri, kamu ve özel sektör sağlık kuruluşlarının temsilcileri, turizmciler ve diğer ilgililer katıldı.

Toplantının açılışında konuşan TTSO Meclis Üyesi ve Sağlık Komisyonu Başkanı Mehmet Üçüncüoğlu, Trabzon’un sağlık turizmi haritasını güncelleyip yeniden çizilmesine olanak sağlamak için bu toplantıyı düzenlediklerini vurgulayarak, “Sürdürülebilir yeni nesil sağlık turizminin önemini, nasıl yapılması gerektiğini, değişen turist taleplerini belirlemek amacıyla daha geniş katılımlı toplantılar düzenleyeceğiz” dedi.

ÇELEBİ: HEDEFİMİZ SAĞLIK TURİZMİNDE İLK 5 ŞEHİR ARASINA GİRMEKİR

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, sağlık turizmiyle ilgili ilk toplantıyı yaptıklarını vurgulayarak, “Burada ilk röntgeni çekiyoruz. İlerideki günlerde daha geniş katılımlı bir toplantı yapacağız. Trabzon olarak ne yapabileceğimizi görmek istiyoruz. Dünyada sağlık turizmi hızlı şekilde gelişiyor ve Türkiye de burada yerini almalıdır. Sağlık turizminin kapasitesi dünyada 100 milyar dolara ulaştı. Türkiye de bundan göreceli olarak payını almakta. Trabzon olarak şu anda Türkiye’de ilk 10’a giremiyoruz. Hedefimiz önce ilk 10 şehir arasına girmek. Asıl hedefimiz ise sağlık turizminde ilk 5 şehir arasına girmektir. Trabzon’da 3 aylık yaz sezonunda otellerimiz tamamen doluyor. Geri kalan 9 ayda boşluğumuz oluyor. Bu zamanı da sağlık turizmi ve diğer alternatif turizm modelleriyle kapatmak istiyoruz. Geçen hafta sonu Trabzon gastronomisiyle ilgili bir etkinlik düzenledik. Coğrafi işaret çalışmalarını hızlandırarak mutfağımızı tüm Türkiye ve dünyaya tanıtmak istiyoruz” diye konuştu.

USTAOĞLU: GASTRONOMİ VE SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATACAĞIZ

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da sağlık turizmiyle ilgili TTSO ev sahipliğinde vizyon toplantısı gerçekleştirmek üzere bir araya geldiklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“Turizmde çok önemli bir sektör olan sağlık turizmiyle ilgili bu alanda faaliyet gösteren kamu ve özel sektörle bir araya geldik. Trabzonumuzun tarihte, sanatta, kültürde olduğu gibi turizmde de gerçekten çok güçlü potansiyeli var. Bu güçlü potansiyelimizi yılın 365 gününe yayacak şekilde turizmde çeşitliliği artıracak çalışmalar planlıyoruz. Gerçekten müthiş bir rekabetin olduğu sektörde sadece bir alanda değil farklı alanlarda, turizmin alt bileşenlerinde yapacağımız projeler, atacağımız adımlar önem arz ediyor. Son dönemde ön plana çıkan gastronomi ve sağlık turizmi bunların başında geliyor. Bu alanda oluşturulan istatistikler, özellikle gastronomi ve sağlık turizminin katma değerinin diğer turizm çeşitlerine göre çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. Güçlü potansiyelimizin olduğu sağlık alanında bu potansiyelin fırsata dönüştürülmesi adına yapılacak çalışmalar önemlidir. İnsan kaynağı ve tesis potansiyeli olarak güçlü bir altyapımız var. Bunları önümüzdeki süreçte ilimizin ve ülkemizin yararına değerlendireceğiz.”

“TRABZON’A 2022 YILINDA 700 BİN CİVARINDA TURİST GELDİ”

Vali Ustaoğlu, Trabzon’a gelen turist sayısının da geçen yıla oranla 3 kat arttığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“2022 yılı Aralık ayı itibarıyla Trabzonumuzda sadece dış hatlardan gelen uçak sayımız 2 bin 640’ı geçti. Dış hatlar yolcu sayımız 370 binin üzerinde. İstanbul ve diğer illerden hem uçakla hem karayoluyla gelen turistleri de dikkate alırsak tahminimiz ilimize 700 bin civarında turist geldiğidir. Bu Trabzon için çok güçlü bir potansiyel. Bir yıl önceyle kıyasladığımızda toplam dış hat uçak sayımız bin 40 iken bu yıl 2 bin 640’ı geçti. 129 bin yolcunun geldiği 2021 yılına göre 3 kata yaklaşan bir artışla bu yıl 360 bini geçen bir yolcu potansiyeli var. Bunlar ilimiz için heyecan verici, önümüzdeki dönemle ilgili bize ışık tutacak rakamlar. Atacağımız adımlar ve yapacağımız projelerle Trabzon adına turizm alanında güçlü çalışmalar yapılacağını belirtmek istiyorum.”

TRABZON’A SAĞLIK TURİZMİ KAPSAMINDA 117 ÜLKE VATANDAŞI GELDİ

Toplantıda daha sonra Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü’nden Ömer Murat Uygun, sağlık turizminde Trabzon’un durumuyla ilgili bir sunum yaptı. Uygun, Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı stratejik plana göre dünyada yükselen pazarın medikal, termal ve ileri yaş – engelli turizmi olduğunu belirterek, buna uygun çalışmaların geliştirilmesinin öngörüldüğünü vurguladı. Uygun, Türkiye olarak 2023 yılında sağlık turizminde 1.5 milyon turist ve 2 bin 400 yetki belgeli tesis sayısına ulaşmanın hedeflendiğini belirterek, “2022’nin ilk üç çeyreğinde 876 bin 521 kişilik sağlık turizmine ulaşmış durumdayız. 2 bin 337 yetki belgesine sahip tesisimiz ve 1 milyon 603 bin dolarlık gelirimiz var. Trabzon’da 4 kamu, 1 üniversite ve 3 özel hastane, 4 özel poliklinik ve 2 aracı kuruluşun yetki belgesi bulunuyor. Sağlık turizmi kapsamında Trabzon’da 2021 yılında ayakta ve yatarak tedavi gören kişi sayısı 5 bin 441 iken 2022’nin ilk 6 ayında bu rakam 9 bin 285’e yükseldi. 2021’de Trabzon’da 96 ülkeden hasta kaydı gerçekleştirilirken 2022’de bu sayı 117 ülkeye yükseldi” dedi.

TTSO SEKTÖRE YÖNELİK HİSER PROJESİ PLANLIYOR

TTSO Proje Koordinasyon Ofisi Uzmanı Mümin Gençoğlu da toplantıda Ticaret Bakanlığı’nın sağlık turizmine yönelik destekleri konusunda bilgi verdi. Gençoğlu ayrıca oda olarak sağlık turizmi sektörüne yönelik bir HİSER projesi planladıklarını da vurguladı ve projenin detaylarıyla ilgili katılımcılara bilgi sundu. Toplantı katılımcıların konuyla ilgili talep ve çözüm önerileri konusunda yaptığı konuşmaların ardından sona erdi.

Kaynak: Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası

Benzer Haberler