Ana sayfa » Türkiye » Tahran-Van uçak seferleri 31 Ocak’ta başlıyor
Tahran-Van uçak seferleri 31 Ocak'ta başlıyor

Tahran-Van uçak seferleri 31 Ocak’ta başlıyor

İran’ın Başkenti Tahran’dan Van’a yapılacak direkt uçak seferleri 31 Ocak’ta başlıyor.

Her hafta pazartesi ve cuma günleri Van’a sefer düzenleyecek İran’a ait özel hava yolu şirketi yöneticileri, Vali ve Mehmet Emin Bilmez’i makamında ziyaret etti.

Ziyarete İranlı yöneticiler, Tahran-Van uçak seferleri hakkında Bilmez’i bilgilendirdi.

Vali Bilmez, gazetecilere, Tahran’dan Van’a turistlerin direkt ulaşımını sağlamak için özel bir hava yolu şirketiyle görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Tahran’dan Van’a direkt uçak seferlerinin 31 Ocak Pazartesi günü başlayacağını belirten Vali Bilmez, şunları kaydetti:

“Başkonsolosluğumuz üzerinden İran’dan bir firmayla görüşmelerimiz oldu. Firma yetkilileri buraya geldi. Devlet Hava Meydanlarına resmi müracaatlarını yaptılar. Eksik olan evraklarını en kısa sürede tamamlayacaklar. Şu anda ilk dört uçuş için uzlaşmamız sağlandı. 31 Ocak’ta ilk seferler başlayacak. Uçuşlar ilk etapta haftanın 2 günü yapılacak. Sefer sayısı talebe göre artırılabilir. 120 kişilik Boeing 737 tipi yolcu uçağıyla seferler düzenlenecek.”

Uçak seferlerinin başlamasının kent adına önemli olduğunu ifade eden Vali Bilmez, “Esnafımız yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle bir süre sıkıntı yaşadı. İranlı turistler hem kent ekonomisine hem de iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır.” dedi.

Firma yetkilisi Mahdi Arghand ise Tahran’dan Van’a haftada 2 gün uçak seferi düzenleyeceklerini kaydederek, “Uçuşların her gün yapılmasını hedefliyoruz. İran’ın başka şehirlerinden de Van’a uçuşların yapılması için çalışıyoruz. Van’ın turizmini hareketlendirecek adımlar atıyoruz. Desteklerinden dolayı Vali Mehmet Emin Bilmez’e teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İran’a ait özel bir havayolu şirketinin düzenleyeceği uçuşlar, her hafta pazartesi ve cuma günleri yapılacak.

31 Ocak’tan itibaren başlayacak seferler, Tahran Havalimanı’ndan saat 18.30’da, Van Ferit Melen Havalimanı’ndan ise saat 19.30’da düzenlenecek.

Toplantıda Van Devlet Hava Meydanları Müdürü Hakan Şehribanoğlu da hazır bulundu.

Kaynak: Van Valiliği

Benzer Haberler