Ana sayfa » Türkiye » Şerif Yenen Moskova’da Türkiye Turizmini Tanıttı
Şerif Yenen Moskova'da Türkiye Turizmini Tanıttı

Şerif Yenen Moskova’da Türkiye Turizmini Tanıttı

Dünya Rehberler Günü’nde Rus turizmcilerin konuğu olan Şerif Yenen, Moskovalı turizmcilere yeni turizm trendlerini anlatırken Türkiye turizmi için de etkili bir tanıtım gerçekleştirdi.

Profesyonel turist rehberi, seyahat yazarı ve uluslararası konuşmacı Şerif Yenen, yurt dışındaki Türkiye tanıtım etkinliklerinin sonuncusunu Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirdi. Tüm dünyada kutlanan 21 Şubat Dünya Rehberler Günü’nde, Rusya Turizm Komitesi’nin davetlisi olarak Moskova’ya giden Yenen, bu özel günde yüzlerce Rus turizmcinin katılımıyla yaptığı workshop ile büyük beğeni topladı.

Rusya’da Moskova Turizm Komitesi’nin organizasyonuyla yapılan, hem sanal hem fiziksel olarak yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı etkinlik, hibrit olarak gerçekleşti. Çoğunluğu profesyonel turist rehberi olan Rus turizmcilerin katıldığı salona dünyadan turizmciler de online olarak bağlandı. Dünya Rehberler Birliği (WFTGA) Başkanı ile Avrupa Rehberler Birliği (FEG) Başkanı’nın da online bağlanarak birer konuşma yaptığı etkinlikte Şerif Yenen, etkileyici bir workshop’a imza attı. 33 yıllık rehberlik deneyimlerinden yola çıkarak turizmin dünyadaki ve Türkiye’deki gelişimini özetleyen Yenen, son trendleri anlattı. Seyahat severlerin doğaya ve doğal güzelliklere, çevreye, tarihi ve kültürel farklılıklara duyarlılığının hızla arttığını vurgulayan Yenen, yerel kültürü temsil eden otantik deneyimlere olan ilginin gittikçe yükseldiğine dikkat çekerek Türkiye turizminden örnekler sundu. Rus turizmciler de workshop esnasında Şerif Yenen’in gösterdiği doğrultuda pek çok yeni fikir geliştirerek karşılıklı etkileşim ortamı oluşturdu.

Rusya’nın, özellikle de Moskova’nın turizmden daha fazla pay almak istediğini, bu yüzden bu tip etkinliklerde Türkiye’nin turizmdeki başarı hikayesini ilgiyle izlediklerini anlatan Yenen, “Ülkemizin tarihi ve kültürel değerlerini nasıl tanıttığımız ve misafirleri nasıl ağırladığımıza ilişkin anlatımlarıma ilgi çok yüksek oldu. Salondaki katılımcılarla karşılıklı sohbet şeklinde gelişen sunumumda hem seyahat trendleri hem de rehberlik mesleğinin gelişimiyle ilgili bilgiler aktardım” diyor.

TURİZM BARIŞ GETİRİR

Rusya ile Ukrayna arasında son günlerde gelişen talihsiz olayların arifesinde, Rus turizmcilerin olacaklardan habersiz turizm konusunda ne kadar heyecanlı olduğunu vurgulayan Şerif Yenen, turizmin bir barış endüstrisi olduğunu ve ne kadar çok turizm yapılırsa o kadar çok barış geleceğini belirtiyor.

Yenen, Rusların Türkiye’yi hem turist olarak hem de turizm profesyoneli olarak çok sevdiğini ve takdir ettiğini gözlemlediğini kaydediyor. Bu arada Rus NTV kanalı Şerif Yenen ile özel bir çekim de gerçekleştirdi, Yenen böylece daha geniş kitlelere ulaştıklarını söylüyor. (İzlemek için tıklayın: https://www.ntv.ru/video/2091270/)

“Burada Rus turizmcilerle yaptığımız gibi tüm dünya ile entegre olmalıyız” diyen Şerif Yenen, dünyanın dört yanındaki rehber meslektaşlarıyla sürekli olarak sıcak iletişim içinde ve bazı uluslararası rehber ağlarının oluşumuna da katkıda bulunuyor. Böylece, hem mesleki dayanışma, hem bilgi ve deneyim paylaşımı, hem de dünya trendlerini küresel bazda takip olanağı elde edebildiğini belirten Yenen, “Hizmetlerimizi, pazarlarımızı, bilgi birikimi ve deneyimlerimizi paylaşarak güç birliği yapıyoruz diye ekliyor.

Benzer Haberler