Ana sayfa » Türkiye » Sakarya’da ‘Uçak Kıraathanesi’ Hizmete Başladı
Sakarya'da 'Uçak Kıraathanesi' Hizmete Başladı

Sakarya’da ‘Uçak Kıraathanesi’ Hizmete Başladı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınan emekli AIRBUS A300, şehrin merkezinde “Uçak Kıraathanesi” olarak hizmete başladı. Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya’nın yeni buluşma noktası olacak uçağımız artık hizmetinizde. İsteyen kitabını okuyacak, isteyen yemek-çay keyfi yapacak. Vatandaşımız, gençlerimiz eminim ki burada keyifli hatıralar biriktirecek. Şehre yeni sosyal alanlar kazandırmak için gayretle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin uzun zamandır merakla beklenen “Uçak Kıraathane” projesi hayata geçirildi. Adapazarı Kent Park’ta Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi’nin hemen arkasına yerleştirilen AIRBUS A300 uçağı, vatandaşların vakit geçireceği sosyal bir mekan haline getirildi. 1979 yılından itibaren dünyanın çeşitli ülkelerine kargo ve nakliye taşımacılığı yapan ve Büyükşehir’in projesiyle birlikte emekli olan uçağın içindeki koltuklar adeta lüks restoranlarda yer alan oturma alanlarına dönüştürüldü.

Uçağın tüm alanlarına dokunuş
Uçağın belirli mekanik aksamı haricindeki tüm bölümleri elden geçirilerek görsel olarak zengin hale getirildi. Koltuk ve masa bölümlerine önemli dokunuşların yapıldığı uçağın içinde bir de kütüphane oluşturuldu. 82 oturma kapasiteli uçağın içinde yemek, sıcak-soğuk içecekler, tatlı ikramı gibi hizmetlerle kütüphane hizmeti verileceği, ayrıca uçak içinde Sakarya’yı anlatan bir simülasyonun olacağı belirtildi. İç bölümü baştan sona dekoratif anlamda düzenlenen uçak, bugün gerçekleştirilen görkemli törenle hizmete başladı. Büyükşehir Belediyesi organizasyonuyla uçak tesisin önünde açılış töreni düzenlendi.

Açılışta ilgi büyüktü
Düzenlenen açılışta Başkan Ekrem Yüce’nin yanı sıra AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Vali Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Sakarya İl Müftüsü Hasan Başiş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, ilçe belediye başkanları, AK Parti ilçe başkanları, meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları, basın mensupları, vatandaşlar ve çok sayıda davetli yer aldı.

“Uçağın içindeki simülasyonla Sakarya’yı anlatacağız”
Açılışta konuşan Başkan Ekrem Yüce, uçağın içine ayrıca Sakarya’yı anlatan bir simülasyon hizmete aldıklarını belirterek, “Bir yandan altyapı bir yandan üstyapı, sosyal çalışmalar ve tarımsal faaliyetlerimizin yanında alternatif yaşam alanları oluşturuyoruz. Şehrimiz havalimanlarına yakın bir konumda yer alıyor. Biz de şehrimize uçağı indirmiş olduk. Uçak Kıraathanesi ve Restoran projemizin içerisinde de bir simülasyonumuz var. Hemşehrilerimiz Sakarya’yı simülasyonla temaşa edebilecekler. Aynı zamanda engelli kardeşlerimiz için de asansörümüzü kısa süre içerisinde tamamlayacağız. 7’den 70’e tüm misafirlerini ağırlayacak Uçak Kıraathanesi-Restoran projemizin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Bu mekanda keyifli, güzel hatıralar birikecek”
Hizmete giren “Uçak Kıraathane” projesinin Sakaryalının hatıralar biriktirecekleri bir mekan olacağını ifade eden Başkan Yüce, “Sakarya’nın yeni buluşma noktası olacak uçağımız, hummalı bir çalışmanın sonunda sizlerin hizmetinde. Bu gördüğünüz mekanda isteyen kitabını okuyacak, isteyen yemek-çay keyfi yapacak ve isteyen de sevdikleriyle, dostlarıyla sohbet edebilecek. 82 kişilik bu mekanda her türlü restoran ve kafe hizmeti verilecek. Bu inşallah ilklerden biri olur ve bu güzel kente görev süremiz boyunca daha nice güzel mekanlar, sosyal alanlar kazandırmaya vesile oluruz. Vatandaşımız, gençlerimiz eminim ki bu mekanda birbirinden güzel, keyifli hatıralar biriktirecek. Sakaryamıza hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

“Uçak fobisi olan gençlerimiz için farklılık olacak”
Açılışta söz alan AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, AK Parti’nin hizmet ve eser siyasetiyle ön plana çıktığını belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’ye teşekkür ediyoruz. Hayatında hiç uçağa binmeyen, uçak fobisi olan kardeşlerimiz için bir farklılık olacak. Konumu da çok merkezi bir noktada. Sadece sosyal anlamda değil, altyapı, üstyapı, çevre, ulaşım gibi diğer alanlarda yapılan hizmetlerle de hamdolsun AK Partili belediyelerimizin farkı hissediliyor. Teşkilat görevleri dolayısıyla farklı şehirlere gidiyoruz. Bizim yıllar önce çözüme kavuşturduğumuz eksiklikler göze çarpıyor. AK Parti hizmet ve eser siyasetiyle hamdolsun milletimizle birlikte yürüyüşünü sürdürüyor. Bu vesileyle açılışını gerçekleştirdiğimiz çalışmanın hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçenleri kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

“Sakarya’nın vizyonuna yakışır bir proje”
Vali Çetin Oktay Kaldırım ise projenin Başkan Yüce’nin vizyonuna ve şehre yakışır bir çalışma olduğunu kaydederek, “Çok güzel bir eser olmuş. Ekrem Yüce’nin vizyonuna, şehrimize yakışır bir çalışma. Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Sakarya ülkemizin en potansiyelli şehri. Zirveleri hak eden bir şehir. Şimdiye kadar çok kıymetli eserler yapıldı, yapılıyor. Devam eden çok güzel çalışmalar var. Lokasyonu güzel konumda olan ve ülkemizde ilk olan projenin Sakaryamıza hayırlı olmasını diliyorum. Hem sosyal hem gençliğe hem de tüm vatandaşlarımıza hitap edecek projeden en iyi şekilde istifade edilmesini temenni ediyorum.” dedi.

Benzer Haberler