Press "Enter" to skip to content

Otellere transfer hakkı tanıyan düzenleme iptal edildi

Seyahat acentalarının yoğun itirazıyla karşılaşan ve otellere transfer yapma hakkı veren düzenleme iptal edildi.


TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden kanun teklifi, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’nun bazı maddelerinin değiştirilmesini amaçlıyor. Kanun teklifinin 3. Maddesinde otellere 2900 cc motor kapasiteli turizm amaçlı taşıt bulundurma ve otel müşterileri için transfer yapabilme hakkı tanınıyordu. Bu madde başta Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) olmak üzere seyahat acentalarının yoğun itirazıyla karşılaşmıştı.


Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda yapılan yoğun itirazlar sonucunda, kanun teklifinin ilgili 3. maddesi iptal edildi.


CHP Muğla Milletvekili ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Mürsel Alban sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ”Yaptığımız yoğun itirazlar sonucunda, seyahat acentalarının ekmeğini elinden alan, ekmeğine göz diken düzenlemeyi grubumuzun önergesiyle iptal ettirdik. Turizm emekçisinin hakkını yedirmeyiz. ” dedi.


TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya da bir teşekkür mesajı yayınlayarak
”Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hükümetimize ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda görevli tüm duyarlı milletvekillerimize seyahat acentalarımızın ekmeklerine sahip çıktıkları için şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.