Ana sayfa » Türkiye » Londra Büyükelçiliği’nden İngiltere seyahatleri için güncelleme
İngiltere, yeni seyahat tedbirlerini açıkladı

Londra Büyükelçiliği’nden İngiltere seyahatleri için güncelleme

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği, Türkiye’den İngiltere’ye yapılacak seyahatlerde aranan şartlarla ilgili bir güncelleme yayınladı.


Büyükelçiliğin açıklamasına göre:

  • Ülkemizden İngiltere’ye seyahat edecek kişiler, seyahatten önceki son 72 saat içinde PCR testi yaptırmak zorundadır.

  • Yolcuların, seyahat öncesinde yaptıracakları teste ilaveten, İngiltere’ye varışlarının ikinci ve sekizinci gününde, ücreti mukabili yaptıracakları PCR testlerinin rezervasyonunu, yine seyahat öncesinde yaptırmaları gerekmektedir.

  • Yolcular, seyahat öncesinde Yolcu Bildirim Formu (Passenger Locator Form) doldurmalıdırlar. (Bağlantı: https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk)

  • Yolcular, kendi bildirecekleri adreste (kendi evi veya tanıdığının evi veya otel) 10 gün süreyle karantinaya girecektir

  • Diğer taraftan arzu edenler, İngiltere’deki karantinada beş tam gün geçirdikten sonra, yine ücretini ödemek suretiyle ve sekizinci gün test rezervasyonunu iptal etmeden, bir PCR testi yaptırarak, negatif sonucuna istinaden karantinalarını erken sonlandırabilecektir. “Test-to-Release Scheme” adı verilen sözkonusu uygulamaya ilişkin ayrıntılı bilgilere, https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-test-to-release-for-international-travel adresinden ulaşılması mümkündür. Sözkonusu “Test-to-Release Scheme” uygulamadan yararlanmak için i) Seyahat öncesinde sözkonusu test için rezervasyon yaptırmak ve ii) Yaptırılan rezervasyona ilişkin bilgilerin İngiltere’ye varış öncesinde doldurulan yolcu bildirim formuna (passenger locator form) işlenmesi gerekmektedir. Sözkonusu programdan yararlanmaya, İngiltere’ye varışın ardından, karantina esnasında karar verilmesi halinde, yolcu bildirim formunun yeniden doldurulması gerekmektedir.

  • Her iki doz aşısını BK, ABD, AB ve EFTA üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuların ise karantina zorunluluğu bulunmamakta, yolculuk öncesinde yaptırılan testin yanısıra, varışlarını takip eden iki gün içerisinde test yaptırmaları gerekmektedir.

Büyükelçilik ülkemizde yapılan Covid-19 aşılarına ilişkin sertifikaların Birleşik Krallık makamlarınca tanınması konusundaki girişimlerin, Türkiye daha kırmızı listedeyken başlatılıldığını, Türkiye’nin kırmızı listeden 22 Eylül 2021 itibarıyla çıkarılacak olmasıyla aşı sertifikalarımızın tanınması yönündeki girişimlerin daha da yoğunlaştığını belirtti.

Benzer Haberler