Kapadokya turizm amaçlı sportif faaliyet yönetmeliği yayımlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Kapadokya’da turizm amaçlı sportif faaliyette bulunacak turizm işletmelerinde aranacak nitelikler ile bu işletmelerin faaliyetlerinin denetlenmesine ilişkin usul ve esasların belirlendiği ”KAPADOKYA ALAN BAŞKANLIĞI TURİZM AMAÇLI SPORTİF FAALİYET YÖNETMELİĞİ” Resmi Gazete’de yayımlandı.


Yönetmeliğe göre :


1-Kapadokya Alanında turizm amaçlı sportif faaliyetler, belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde gerekli yeterlilik belgesi ile izin belgesini alan, Bakanlıktan belgeli turizm işletmelerince yapılacak. Alan Başkanlığınca verilmiş olan turizm amaçlı sportif faaliyet izin belgesi herhangi bir suretle başkalarına devredilemeyecek.


2-Su üstü sportif faaliyetler ve her türlü balıkçılık faaliyetleri için, ilgili spor federasyonu veya kurum ve kuruluşlar tarafından verilen yeterlilik ve izin belgelerinin bulundurulması zorunlu olacak.


3-Havacılık sportif faaliyetleri için Türk Hava Kurumu, Türkiye Hava Sporları Federasyonu tarafından verilen ticari tandem pilot yeterliliğini gösteren sertifika/lisans ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından tescili bulunan bir hava aracı ile yapılacak havacılık faaliyetleri için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce ilgili hava aracı için düzenlenmiş olan, ticari operasyon imtiyazı bulunan geçerli pilot lisansının bulundurulması zorunlu olacak.

Yönetmeliğin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Benzer Haberler