Ana sayfa » Türkiye » Hasankeyf Kalesi, 9 yıl sonra turizme yeniden açıldı
Hasankeyf Kalesi, 9 yıl sonra turizme yeniden açıldı

Hasankeyf Kalesi, 9 yıl sonra turizme yeniden açıldı

Batman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün çalışmaları sonucu 2012 yılından bu yana kapalı olan Hasankeyf kalesi ziyarete yeniden açıldı.


M.S.363 yılında bir Süryani piskoposluğunun merkezi olarak Bizanslılar tarafından yapılan kale, 1071 Malazgirt Meydan Muharebesinden sonra Selçukluların Anadolu’ya girmesiyle birlikte bu bölgede hakimiyet kuran Artuk Oğulları Beyliği sınırları içinde kaldı.


Hasankeyf, 1260 yılında Moğollar tarafından istila edilince, halk şehri terk ederek çok muhkem olan kaleye ve yamaçlardaki mağaralara sığınarak Hülagu’nun zulmünden kısmen de olsa kurtulmayı başarmıştır.


Batman İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı, 1. Etap güzergahtaki çalışmaların tamamlandığını söyledi. Aslanlı: “İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan projemiz Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandıktan sonra, Batman Valiliğimiz ve il Özel İdaremizin destekleriyle hayata geçirildi. Kalede yürüyüş yolları, yabani otlardan temizlenerek kültürel yapıların bilgileri, panolarıyla birlikte yerleştirildi. ”


”Aynı zamanda yürüyüş güzergahı üzerinde yönlendirme levhaları ve çöp kutuları gerekli yerlere monte edildi. Bu sayede Hasankeyf kalesine ziyarette bulunacak misafirlerimiz rahatlıkla alanı gezebilecek. Hasankeyf kalesinde bulunan Büyüksaray yapısında da restorasyon işlemlerine başlanmıştır. Sayın Valimiz Hulusi Şahin’in destekleriyle turizm yatırımlarına yönelik çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Bazı projelerimiz üzerinde de çalışmalarımız tam hız devam etmektedir” dedi.

Kaynak: Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Benzer Haberler