Ana sayfa » Türkiye » Güney: İzmir’in tanıtımı ve turizmi için işbirliğine hazırız
Güney: İzmir'in tanıtımı ve turizmi için işbirliğine hazırız

Güney: İzmir’in tanıtımı ve turizmi için işbirliğine hazırız

Skal İzmir Kulübü Başkanı Güner Güney, 2024 yılında yapılacak Skal Kulüpleri Dünya Kongresi’ni İzmir’e kazandırmaya talip olduklarını söyledi. İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi’ne girmesi için uğraş veren TARKEM’i ziyaret eden Güney, “İzmir’in tanıtımına ve turizmine önemli katkı sağlayacağına inandığımız bu kongrenin kentimize kazandırılması için çalışıyoruz. TARKEM’in büyük özveri ile yaptığı Kemeraltı çalışmalarını da yakından inceleme şansımız oluyor. Turistik ürünlerin pazarlanmasında, tanıtımında ve Kemeraltı’nın dünyaya açılımında da, kongre çalışmalarımız kapsamında da, sosyal sorumluluk projelerinde de TARKEM’le işbirliğine hazırız” dedi.

Skal İzmir Kulübü Başkanı Güner Güney, yönetim kurulu üyeleri Bülent Tercan, Mine Güneş Kaya ve Murat Tolga Akın ile birlikte Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş. TARKEM’i ziyaret etti. Skal İzmir Kulübü yöneticileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kamu, sivil toplum ve özel sektör işbirliğiyle kurulan TARKEM’in çalışmalarına ilişkin bilgi aldı.

Yürüttükleri çalışmalarla ilgili sunum yapan TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, 2021 yılında başlattıkları İzmir Tarihi Liman Kenti Yönetim Planı ve UNESCO Dünya Mirası Listesi adaylık dosyası çalışmalarını hız kesmeden sürdürdüklerini söyledi. İneler, ulusal ve uluslararası anlamda örnek olacak projelerle Kemeraltı ve çevresinin Türkiye’nin en çok tanınan ve ziyaret edilen bölgelerinden biri olması için çalıştıklarını dile getirdi.

Skal İzmir Kulübü Başkanı Güner Güney, yaptığı sunum ve verdiği bilgiler için TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler’e teşekkür etti. Güney, 1932 yılında kurulan Skal International’ın dünyanın en eski turizm derneği olduğunu, ülkemizde İstanbul ve Ankara’nın ardından 1966 yılında kurulan üçüncü Skal Kulübü olduklarını anlattı.

“İzmir’in adını dünyada duyurmak için uğraş veriyoruz. İzmir’in dünya çapındaki bilinirliliğini arttırmak için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz” diyen Güner Güney, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın En İyi Skal Kulübü Yarışması’nda gerek filmimiz, gerekse yurt dışı başkanlarıyla ilişkilerimiz sonucunda 300 kulüp arasından dünya ikincisi olduk. 2024 yılında yapılacak Skal Kulüpleri Dünya Kongresi’ne adaylığımızı açıkladık. Önümüzdeki aylarda gerekli dokümanları tamamlayıp resmi başvurumuzu yapacağız. İzmir’in tanıtımına ve turizmine önemli katkı sağlayacağına inandığımız bu kongrenin kentimize kazandırılması için çalışıyoruz.

TARKEM, dünyanın en eski açık hava niteliğindeki çarşısı Kemeraltı için sayısız projeler, kültür ve sanat etkinlikleri yapıyor, kurumlarla işbirliği içinde çalışıyor. Ürettikleri her etkinlik, açılan her mekan veya konaklama işletmesi de turistik bir ürün. Dünya kulüplerimize Kemeraltı’nın zenginliklerini yönetim kurulu arkadaşlarım ile birlikte anlatacağız. Bu yolda da TARKEM’le her türlü işbirliğine hazırız.”

Skal İzmir Kulübü Başkanı Güner Güney ve yönetim kurulu üyeleri, TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler ve TARKEM Genel Sekreteri Özge Şenyurt Akgül ile birlikte “dünyanın en büyük açık hava çarşısı” olarak nitelenen ve içinde sayısız kültürel miras öğesi barındıran Kemeraltı Çarşısı’nı gezdi. Konak Belediyesi’nden kiralanarak İzmir Kalkınma Ajansı’ndan sağlanan hibe desteğiyle restore edilen Tarihi İstiklal Okulu’nu ziyaret eden heyet, Kentimiz İzmir Derneği Genel Sekreteri Sedef Özer ile Yenilikçi Öğrenme Merkezi yetkilileri Halis Hakyemezoğlu ve Şebnem Yurdakul’dan bilgi aldı.

Benzer Haberler