Ana sayfa » Türkiye » Fethiye’den Ukraynalı Turist Atağı
Fethiye'den Ukraynalı Turist Atağı

Fethiye’den Ukraynalı Turist Atağı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, ‘Ukrayna Kiev – Türkiye Muğla İşbirliği Toplantısı’na katıldı. Toplantıda konuşan Ukrayna heyeti, yamaç paraşütü, dalış, kitesurf, çocuk turizmi ve kampları ile caretta caretta turları gibi alternatif turizm alanlarına ilgi duyduklarını belirterek bir sonraki toplantıya kadar, talep listesi oluşturacaklarını kaydetti. FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Ukrayna heyetinin taleplerini karşılamaya hazır olduklarını belirterek bölgemizde daha çok Ukraynalı tatilci görmek istediklerini vurguladı.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (MUTSO) bir turizm heyetinin geçen Ekim ayında gerçekleştirdiği Ukrayna ziyareti sırasında Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerin ikinci turu kapsamında, 4 Kasım Perşembe günü çevrimiçi toplantı düzenlendi. Toplantıya Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Komitesi Başkanı Volodymyr Tsaruk ve Alla Shapovalova, MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Marmaris Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Ayhan, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ayaz, FTSO Genel Sekreteri Av. Ergi Kullukçu, Ukrayna Çocuk ve Gençlik Turizmi Tur Operatörleri Derneği Başkanı Lyudmila Stauchan, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Yatırım Destek Ofisinden Mehmet Sert ile Hüseyin Çiftçi, Dalyan Turizm Tanıtım Sosyal Gelişim ve Eğitim Vakfı Başkanı Başar Koşargelir, Ukrayna’da faaliyet gösteren Muğlalı iş insanı Deniz Çelebi katıldı.

Turizm işbirliklerinin planlandığı toplantıda, Muğla’ya Ukrayna’dan gelen turist sayısının arttırılması amacıyla atılabilecek adımlar konuşuldu. Yamaç paraşütü, dalış, kitesurf, çocuk turizmi ve kampları ile caretta caretta turları gibi alternatif turizm alanlarına ilgi duyduklarını belirten Ukrayna heyeti, 15 Kasım’da yapılması planlanan bir sonraki toplantıya kadar, talep listesi oluşturarak Muğla Odalarına sunacaklarını kaydetti.

Başkan Ercan, “İlimiz ve iki ülke adına güzel çalışmalara öncülük edeceğimize inanıyorum.”

Toplantının amacı ve görüşülen konular hakkında bilgi veren MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, geçen ay Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odasına gerçekleştirilen ziyarette Oda yetkililerinin yanı sıra Ukraynalı gazeteci, turizmci ve bloggerlar ile görüştüklerini, Ukraynalıların yeni bir destinasyon, farklı bir turizm arayışı içinde olduklarını gözlemlediklerini, ilişkileri geliştirmek adına kendilerini Muğla ve ilçelerine davet etiklerini kaydetti. Ukrayna ile ticari münasebetleri artırmaya yönelik çalışmalara 2008 yılından bu yana devam ettiklerini anlatan Başkan Ercan, “2008’de 15 bin olan ilimize gelen Ukraynalı turist sayısını, 2021 itibariyle 260 bine ulaştırmış bulunmaktayız. Bunu arttırmak amacıyla, Muğla’daki turizm olanaklarını ve yapılabilecek işbirliği bağlantılarını görüşmek amacıyla bugün ikinci görüşmemizi gerçekleştirdik. Katılımcıların yapacakları çalışmalar sonrasında 15 Kasım’da yeniden görüşmek üzere mutabakat sağladık. İlimiz ve iki ülke adına güzel çalışmalara öncülük edeceğimize inanıyorum.” dedi.

Başkan Çıralı, “Taleplere cevap verme konusunda sorun yaşamayacağımıza eminiz”

Ukrayna heyetinin Fethiye ve Seydikemer bölgesine yönelik taleplerine turizm paydaşları ile birlikte cevap vermeye hazır olduklarını belirten FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ise “Ukraynalı tatilcilerimizi bölgemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Gelen talepleri karşılama konusunda sorun yaşamayacağımıza eminiz. Turizm destinasyonlarımızın çeşitlendirilmesi amacıyla attığımız birçok adım var. Geçtiğimiz ay katıldığımız Antalya Turizm Fuarı, bölgemizi daha fazla Ukraynalı ve Rus turistin ziyaret etmesi noktasında attığımız adımlardan sadece biriydi. Bu görüşmenin gerçekleşmesine ön ayak olan MUTSO heyeti başta olmak üzere, ilgili ve talepleriyle bizleri mutlu eden Ukrayna heyetine teşekkürlerimi sunuyorum. Bölgemizde daha fazla Ukraynalı turist görmek bizleri sevindirir.” dedi.

Toplantı, Muğla Odalarından temsilcilerin görüş ve önerini açıklamasının ardından sona erdi.

Kaynak: FTSO

Benzer Haberler