Ana sayfa » Türkiye » ETİK Başkanı İşler: Otellerimizi mesleki eğitime açmaya hazırız
ETİK Başkanı İşler: Otellerimizi mesleki eğitime açmaya hazırız

ETİK Başkanı İşler: Otellerimizi mesleki eğitime açmaya hazırız

Turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün hızlandırılmış mesleki eğitim yoluyla karşılanabileceğini belirten Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, eğitim kurumlarındaki müfredatın sektörün ihtiyaçları doğrultusunda güncellenmesi gerektiğini söyledi. Turizm eğitimi alan gençlerin pratik yapma ihtiyacına dikkat çeken İşler, “Otellerimizi mesleki eğitime açmaya hazırız” dedi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, İzmir Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Kadri Kabak’ı ziyaret etti. İşler’in ziyaretine ETİK Yönetim Kurulu Üyeleri Bilge Durdu, İbrahim Babak, ETİK İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Danışmanı Tayfur Settar Kaplan, ETİK Koordinatörü Leman Erçam da katıldı.

İşler, koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde seyahat kısıtlamaları nedeniyle daralan turizm sektörünün nitelikli elemanlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını anlattı. Aldıkları olumlu geri bildirimlerle Türkiye turizminin 2022 yılında 2019 yılı hedeflerini yakalayacağına inandıklarını belirten İşler, “2022 yılının verimli geçeceğine dair umutlarımızın yanı sıra var olan yetişmiş işgücünü de korumaya çalışıyoruz” dedi.

Haziran ayında düzenledikleri “İnsan Kaynakları Çalıştayı”nda yaşanan sorunların ve çözüm yollarının ele alındığını anlatan Mehmet İşler, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün hızlandırılmış mesleki eğitim yoluyla karşılanacağına inandıklarını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan mesleki eğitim işbirliği protokolünü olumlu bulduklarını belirten İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Protokolün turizm sektörünün istihdam sorununun çözümüne önemli katkı sunacağına inanıyoruz. Mesleki eğitim kurumlarındaki müfredatın sektörün ihtiyaçları doğrultusunda güncellenmesi gerekiyor. Sektörümüz bu konuda işbirliğine hazır. Turizm eğitimi alan gençlerin pratik yapma ihtiyacı var.  Otellerimizi mesleki eğitime, iş başı eğitimine açmaya hazırız.”

Mehmet İşler, mesleki eğitim sürecinde istihdamın korunması, işsizliğin azaltılması için çalışan İŞKUR’un desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi. İşler, İŞKUR İl Müdürü Kadri Kabak’ı 29 Kasım 2021 günü Alsancak’taki Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yapılacak arama toplantısına katılmaya ve sektörü kurumun destekleri konusunda bilgilendirmeye davet etti.

Kurumun işbaşı eğitim programları  ve mesleki eğitim kursları yoluyla işsiz bireylerin meslek edinmesine yardımcı olduklarını anlatan İŞKUR İl Müdürü Kabak, ülke ve bölge ekonomisine önemli katkı sağlayan sektöre her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Kadri Kabak, arama toplantısına katılarak bireylerin iş tecrübesi kazanmasını sağlayan işbaşı eğitim programları ve mesleki eğitim kursları hakkında sunum yapabileceklerini dile getirdi.

Benzer Haberler