Ana sayfa » Türkiye » Ersoy: ‘Revize hedefimiz 28 milyon turist, 22 milyar dolar gelir’
Ersoy: 'Revize hedefimiz 28 milyon turist, 22 milyar dolar gelir'

Ersoy: ‘Revize hedefimiz 28 milyon turist, 22 milyar dolar gelir’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CNN Türk’te canlı yayınlanan “Tarafsız Bölge” programında Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı.


Turizmde ana sezonun 1 Nisan’da başlayıp 1 Kasım’da sona erdiğini, fakat pandemi nedeniyle her şeyin değiştiğini ifade eden Ersoy, şunları aktardı:


“Bizim sezona girerken açıkladığımız hedef 25 milyon turist, 20 milyar dolar gelirdi. Geçen sene gerçekleşen rakam 16 milyon turist, 12 milyar dolar gelir vardı. Bu sene ‘V’ çıkış olacak demiştim. Biz bu yılki hedefimizi 28 milyon turist, 22 milyar dolar gelir olarak yukarı doğru revize ediyoruz. Dün Türkiye’ye 130 binden fazla turist girişi oldu. Dünyada en fazla turist girişi olan ülkeyiz şu anda.”


TGA’nın tanıtım çalışmalarını çok iyi yaptığını vurgulayan Ersoy, “Biz 28 milyon turist, 22 milyar dolar gelir hedefini yakaladığımız zaman, geçen seneye kıyasla Türkiye’de turist sayısında yüzde 75 artış, gelirde yüzde 85 artış yakalamış olacağız. Sezona girerken söylediğimiz ‘V’ çıkışını gerçekleştireceğiz. Bizim seviye olarak kendimize rakip gördüğümüz ülkeler Yunanistan ve İspanya. Muhtemelen İspanya, biz yüzde 75 büyürken, yüzde 10 büyümüş olacak, Yunanistan da yüzde 30 büyümüş olacak” değerlendirmesini yaptı.


Ersoy, bu sene en fazla turist potansiyeli olan 22 ülkede televizyon reklamları verdiklerini, yüzlerce film çektiklerini, 80’den fazla ülkede dijital tanıtım yaptıklarını, yoğun yolcu veren ülkelerde kanaat önderi, editör ve fenomenlerin TGA tarafından Türkiye’de ağırlandığını ve ülkenin tanıtımına katkı sağlandığını anlattı.

“Şu anda biz dünyada pandemide açık ara en yoğun ve en etkili reklam yapan ülkeyiz”

TGA’nın “GoTurkiye” ürün ve destinasyon tanıtım platformu gibi etkili çalışmalar yaptığını, bunların sonucu olarak 2 büyük turizm medyasında İstanbul’un en iyi gezilecek şehir sıralamasında birinci seçildiğini ifade eden Bakan Ersoy, “Şu anda biz dünyada pandemide açık ara en yoğun ve en etkili reklam yapan ülkeyiz” dedi.

TGA’nın faaliyetlerinin internet sayfasına güncel olarak yüklendiği bilgisini veren Ersoy, şunları söyledi:

“GoTurkiye’yi takip etsinler, neler yapıldığını oradan görebilirler. Başka işler de yapıyoruz. Şimdi bu görünen kısa vadeli tanıtımla ilgili. Ama bizim esas işimiz turizmi 81 vilayete yaymamız, 81 vilayetin bundan pay almasını sağlamamız lazım. Dağılıma baktığınız zaman Türkiye’de yüzde 40’ı Marmara Bölgesi, yüzde 40’ı Akdeniz Bölgesi, yüzde 10’u Ege Bölgesi, yüzde 10’u Türkiye’nin kalan kısımlarıydı. Şimdi bu doğru bir dağılım değil. Mesela Ege’nin yüzde 20’lere çıkması lazım. Antalya ve Marmara’nın küçülmesi lazım.”

Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı

Benzer Haberler