Ana sayfa » Türkiye » ‘Destinasyon Düğünlerinin 300 Milyar Dolarlık Pazarı Var’
'Destinasyon Düğünlerinin 300 Milyar Dolarlık Pazarı Var'

‘Destinasyon Düğünlerinin 300 Milyar Dolarlık Pazarı Var’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Akif Ersoy, Antalya’da bir otelde düzenlenen Uluslararası Toplantı ve Düğün Turizmi Forumu’nun (International MICE & Wedding Forum-IMWF’2021) kapanış galasında konuştu.


Ersoy, destinasyon düğünleri pazarının küresel ölçekte yaklaşık 300 milyar dolar hacmi olduğunu ve bu rakamın dünya çapında düzenlenen tüm düğün organizasyonlarının yüzde 25’ine tekabül ettiğine işaret ederek şöyle devam etti:

“Her 4 düğünden biri destinasyon düğünü olarak gerçekleşiyor. Böyle bir oranın üzerine, pazarın her yıl yüzde 10 oranında büyüdüğü öngörüsünü de eklediğimizde sektörün taşıdığı muazzam potansiyeli çok net bir şekilde görebiliyoruz. Burada da bitmiyor. Balayı ile romantik seyahat olarak öne çıkan tatil sektörü de 2019 itibarıyla 12 milyar dolara ulaşmış durumda.”

Bir düğün organizasyonunun kişi başı, günlük en az 500-600 dolar harcama hacmine sahip olduğunu kaydeden Ersoy, bu düğünlerin tüm dünyada en özellikli ve alım gücü yüksek turizm alanı olarak kabul edildiğini belirtti.

Türkiye’de her yıl, büyük denilebilecek 500’den fazla destinasyon düğünü gerçekleştiğini aktaran Ersoy, “İstanbul ve Antalya başta olmak üzere Bodrum, Kapadokya ve İzmir dahil birçok turizm bölgemiz, dünyanın bütün bölgelerinden gelen çiftlerin organizasyonlarına ev sahipliği yapmakta. Türkiye’nin, düğün davetleri dolayısıyla en çok konuk ağırladığı ülkelere baktığımızda belli bir bölgenin değil dünyanın düğün evi konumunda olduğumuzu söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.


Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı bünyesinde sadece destinasyon düğünleri alanında faaliyet gösteren özel bir departman oluşturulduğuna değinen Ersoy, bu ekibin düğün konferanslarına ve forumlara katıldığını, tanıtım gezileri organize ederek dünyanın her yanından düğün planlamacılarına çeşitli lokasyonları tanıtıp etkinlik alanları hakkında bilgi verdiğini kaydetti.

Kaynak: Turizm Bakanlığı

Benzer Haberler