Ana sayfa » Türkiye » Cem Polatoğlu’nun Ukrayna Notları
Cem Polatoğlu'nun Ukrayna Notları

Cem Polatoğlu’nun Ukrayna Notları

Andiamo Turizm’in sahibi Cem Polatoğlu Ukrayna Turizm Bakanı’nın davetlisi olarak gittiği Kiev’le ilgili izlenimlerini kaleme aldı:

”Açıkçası ben uzun süreli Schengen vizem de olsa, fuarlar veya mecburiyet dışında Avrupa‘ya ayak basmıyorum. Daha farklı kültürler, daha saygı gördüğüm ülkeler tercihim. Örneğin, Ukrayna, Türk Gezginlerin aradığı birçok özelliğe sahip bir ülke. Müzeleri, tarihi binaları, yeme-içme ve renkli gece hayatı, sıcak insanları ile birçok Avrupa ülkesine göre daha çok cazibeli. Kiev, İstanbul’dan sadece 1,5 saatlik uçuş mesafesinde. Şehir güvenli ve en önemlisi, korna sesi yok. Üstelik 279 euro’dan başlayan 4 günlük tur fiyatları da bütçeye uygun.

Buraya gelirken sadece kimlik kartı ile ülkeye girebilmek güzel bir duygu. Vur-kır-parçala ama bu anlaşmayı yapanların hakkını teslim edelim. Böylece hem onlardan gelen Turist sayısı 5’e katlandı, hem bizden Ukrayna’ya gidenlerin sayısı.

Ne güzel ırktır Ukrayna ırkı. İnsanı güzel, doğası güzel, mimarisi güzel. Her sene bir kez giderim bu ülkeye. Bu kez de GTD yani Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Sn. Gürkan Boztepe’nin girişimi ile Ukrayna’nın İstanbul Konsolosluğu ve Sn.Igor Pasynchuk önderliğinde dünyanın en genç ve en güzel Turizm Bakanı Sn.Mariana Oleskiv’in davetlisi olarak Ukrayna Gastronomisini keşfetmeye ve muhatabımız Ukrayna Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Sn.Oleksiy Volkov ile işbirliğine gittik. Türkiye’den bizimle gelen 3. kişi ise, gördüğüm en disiplinli en başarılı Youtuber ve Instagram fenomeni @berrakberroo

Önceden ne biliyorduk Ukrayna yemekleri hakkında? Pancar ve çeşitli sebzelerden yapılan, genelde Lahana içerisinde servis edilen Borş çorbası ve Mayasız hamurdan yapılan Vareniki. Yani bizim mantının büyüğü, çeşitlisi ve kuzey versiyonu. Hilal veya kare şeklinde hazırlanan Vareniki’nin iç malzemesi isteğe göre kıyma, patates, balık, ciğer hatta sebze olabiliyor. Tatlı dolgulu olanlarında ise, tatlıyı kırmak için çökelek peyniri kullanılıyor.

Bu turumuzda gördük ki, Ukrayna’nın yemek çeşitleri çok daha bol, çok lezzetli ve görselliği ile gözleri doyuruyor. Neler mi yedik?; Rolled Millet, Okroshka, Banush, Kiev Köftesi, bol bol istiridye, havyar ve pate çeşitleri muhteşemdi.

Peki, nereleri gördük şehirde;

Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezalezhnosti); Özgürlük heykeli burada,

Altın Kapı (Zoloti Vorota) Eski şehrin giriş kapısıymış.

Kreschatik Caddesi; Lüks mağazaların, restoranların da bulunduğu şehrin en hareketli bölgesi burası.

Aziz Sophia Katedrali (Sobor Sviatoyi Sofiyi) UNESCO dünya mirası listesinde. 11.yy’da yapılmış. Detaylara girmiyorum çünkü onları katılacağınız Kiev turunda yerel rehber anlatacaktır J

Kısaca, Kiev, Restoranları, gece hayatı, müzeleri ve sıcak insanlarıyla sizleri bekliyor dostlar…”

Benzer Haberler