Press "Enter" to skip to content

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi ziyarete açıldı

Restorasyonu tamamlanan Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı törenle yeniden ziyarete açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Müze’nin 3 bin 629 esere ev sahipliği yaptığını söyledi.

Müzenin kapılarını ilk kez 90 yıl önce açtığını hatırlatan Bakan Ersoy konuşmasında ”1926’da açılan yarışmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, mimar Arif Hikmet Koyunoğlu’nun çizdiği suluboya resimden beğenerek projeyi onaylamış ve binada Türk süslemelerinin kullanılmasını, inşaatında da Türk işçilerin çalışmasını özellikle istemiştir. Neticede 1927 yılında Namazgah Tepesi olarak bilinen bölgede eserin temelleri atılmış ve Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi’nin eşsiz bir abidesi olarak 1930 yılında tamamlanmıştır.” ifadesini kullandı.

Bakan Ersoy, binanın 1976’da dönemin Kültür Bakanlığına devredildiğini, ardından da restorasyona alınarak tamamlanan çalışmalar sonrasında 2 Nisan 1980’de Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi olarak yeni dönemine başladığını anımsattı.

Bina, 7 Nisan 2018’den bu yana restorasyon nedeniyle ziyarete kapalıydı.

Bakan Ersoy, “Koleksiyonumuzda çok değerli 2 bin 780 resim ve 226 heykel bulunmakta, müzemiz Türk Süsleme Sanatları, seramik, özgün baskı, karikatür, fotoğraf ve etnografik unsurlarla birlikte 3 bin 629 eser barındırmaktadır. Bu seçkin koleksiyon sayesinde bütün sanatseverler, farklı dallarda Türk sanatının gelişim sürecini, inceliklerini, farklılıklarını gözlemleyebilmektedir. Şüphesiz ki, Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Türkiye’nin en önemli sanat müzesidir.” diye konuştu.

Açılış dolayısıyla Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101’inci yıl dönümü nedeniyle mini bir konser verileceğini belirten Bakan Ersoy, Ankaralıların şahsında bir kez daha bu tarihi günü kutlayarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, aziz şehit ve gazileri, dün vefatının 84’üncü yılı olan İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, saygı ve minnetle andı.

Bakan Ersoy’un konuşmasının ardından müzenin tarihini ve restorasyon çalışmalarını anlatan kısa bir video sunuldu. Tören, Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 101’inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen mini konserle sona erdi.

Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı