Press "Enter" to skip to content

CEO Joussen: İyimseriz, TUI 2021’e hazır

TUI’nin CEO’su Fritz Joussen, şirketin internet sitesi üzerinden yayınlanan röportajında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.


2021 yılı beklentilerinden, 3. finansal destek paketine kadar merak edilen konular hakkında konuşan Joussen’in röportajından satır başları:

”2021’e iyimser başlamalıyız”

”AB’deki ilk aşılar ve BioNTech / Pfizer ürününün onaylanması önemli kilometre taşları ve güven veriyor. Bu nedenle 2021’e iyimserlikle başlamalıyız. Şu anda birçok seyahat kısıtlaması hala geçerli, bu yüzden ciddi bir gelire sahip olmayan bir şirketiz. Bu nedenle hissedarlar, bankalar ve devletle birlikte üçüncü bir finans paketini erken planlamak doğru oldu.

Pandemiden sonra hızla yolumuza devam etmek istiyoruz. TUI’nin sağlığı krizden önce iyiydi. Yaklaşık bir milyar faaliyet kârı, yılda yaklaşık bir milyar yatırım, 2019’da 21 milyon müşteri ve 2020’nin başında rezervasyonlarda % 14 artış. Bunu gösterebilecek gerçekten çok fazla şirket ve sektör var mı? Pazar sağlamdı ve iş modelimiz geleceğe dönüktü. Bu yüzden iyimserlik ve güven benim için geçerli.”

3. finansal destek paketi hakkında

Corona krizi, yılın başında beklenenden çok daha uzun bir süre devam ediyor. Yeni mali paket, pandeminin ileriki seyri için bizi güvence altına alıyor. Diğer finansal paketlerden ek ve önemli bir fark, geniş destektir. Büyük hissedarlarımız, bankalar ve devlet bunu beraber hayata geçirdi. Bu, iş modelimize olan güveni, TUI’den uzun vadeli beklentileri ve turizmin büyüyen bir sektör olduğunu açıkça göstermektedir.

İş modelimiz paket tur teriminin ifade ettiğinden daha modern. Dahası, TUI, yalnızca paket tatiller satan bir tur operatörü değil. RIU, Robinson, TUI Blue veya Mein Schiff gibi birinci sınıf markalara sahip bir otel ve cruise şirketiyiz. Deniz kenarında birinci sınıf konumlardaki tatil otelleri her zaman değerli olacaktır. Otellerimiz ve havayollarımız olduğu için diğerlerinden farklı olarak yeni destinasyonlar açabiliriz. Örneğin, ilk RIU otellerinin inşası, havayollarımızın uçuşları ve Almanya ile Avrupa’daki güçlü dağıtımımız ile Cape Verde popüler bir tatil destinasyonu haline geldi.

5 Ocak’taki Olağanüstü Genel Kurul’un anlamı

Mali paket, hissedarlar gibi genel kurul tarafından onaylanması gereken bileşenleri de içeriyor. Buna, diğer şeylerin yanı sıra, yaklaşık 500 milyon Euro’luk sermaye artışı da dahil. Ek olarak, devletin iki sessiz katılımdan birini TUI’de hisseye dönüştürme seçeneği var. Bunun için hissedarlarımızın da onayını almak istiyoruz. Bu nedenle, 5 Ocak’taki olağanüstü genel kurul toplantısına olabildiğince çok hissedarın katılması ve paket lehinde oy kullanılması önemli.

(Paket onaylandıktan sonra )Daha sade, daha hızlı ve daha verimli olacağız. TUI ayrıca sürekli olarak dijitalleşme yolunda devam edecek. Ve seyahat aktiviteleri yeniden başladığında yeni başlangıca hazırız.

Editör Notu: TUI, Aralık ayı başında Alman hükümeti ve kamu bankalarıyla toplam 1.8 Milyar Euro’luk 3. bir finansman paketi için anlaşmıştı. Paketin, 500 milyon eurosu hisse ihracı yoluyla sermayedarlardan toplanacak. % 25’lik hisseyle TUI’nin en büyük hissedarı olan ve Alexey Mordashov’un sahip olduğu Rus Unifirm şirketi, sermaye ihracını toplam % 36’ya kadar destekleme taahhüdü vermişti.

”2022’de pandemi öncesi seviyeye dönmeyi bekliyoruz”

Turizm ve TUI için beklentiler çok iyi. İnsanlar seyahat etmek istiyor, turizm uzun vadede büyüyen bir sektör olmaya devam ediyor. Yatırımcılar dahil herkes bu konuda hemfikir ve temel veriler bunu destekliyor. Seyahat pazarı, son on yılda gayri safi milli hasıladan iki kat daha hızlı büyüdü. Ve pandemiden sonra durum normale döndükçe bu eğilim devam edecek. Demografik veriler bunu destekliyor: insanlar yaşlanıyor, daha sağlıklılar, daha fazla zamanları ve daha fazla harcanabilir gelirleri var. Ancak gençler de bu eğilimi destekliyor: kişisel ve sürdürülebilir deneyimler, araba sahibi olmak gibi eski statü sembollerinin yerini alıyor. Günümüz gençleri için “deneyimlemek” “sahip olmaktan” daha önemli. Tatil talebi orada – Bir ankette tüm yaş gruplarındaki müşteriler, Corona yılında seyahatin kendileri için en çok özlenen faaliyetlerden biri olduğunu belirttiler.

Önümüzdeki yıl yine bir geçiş yılı olacak, 2022’de sektörümüzün ve ayrıca TUI’nin Corona öncesi seviyelere dönmesini bekliyoruz. Paket tatiller, güvenli bir seyahat şekli olarak bunda önemli bir rol oynayacaktır. Söylediğim gibi, adı biraz eski moda gelebilir, ancak güvenlik, hizmet ve konfor milyonlarca insan ve aileler için özellikle de yıllık tatiller söz konusu olduğunda bir değerdir. Pandemiden sonra başarılı bir şekilde yolumuza geri dönmek için mükemmel bir pozisyondayız.